شرکت‌ها برای معرفی محصول و خدمات خودشون از بستر‌های مختلفی استفاده می‌کنن. طراحی سایت شرکتی با هدف طراحی یک سایت مناسب برای معرفی شرکت، خدمات و محصولات اون انجام میشه. طراحی این نوع از سایت ها، اصول و نکات خاص خودش رو داره تا بتونه یک شرکت رو به اهدافش برسونه و به شرکت در جذب مخاطب و تبدیل مشتری‌های بالقوه به مشتری‌های بالفعل کمک کنه. با پردیسان سیستم همراه باشین تا مزیت‌های داشتن وب سایت شرکتی، اصول و نکات طراحی این نوع از سایت‌ها رو به شما معرفی کنیم.

چرا داشتن سایت شرکتی ضروری است؟

قبل از این که بریم سر وقت اصول طراحی سایت شرکتی، به این سوال جواب میدیم که اصلا چرا باید این نوع سایت رو داشته باشیم و مزیت داشتن سایت شرکتی چیه؟
اصولا شرکت‌ها باید به دنبال بستر‌های مناسب برای دیده شدن، معرفی محصول و خدمات خودشون به مخاطباشون باشن. شرکت‌های پویا و فعال همیشه به دنبال بازارهای جدید و جذب مشتری‌های جدید هستن. بنابراین برای بازاریابی و تبلیغات برنامه ریزی می‌کنن. شرکت‌ها از روش‌های مختلف مثل بیلبوردهای شهری، آگهی‌های تبلیغاتی صدا و سیما، شرکت در نمایشگاه ها، چاپ تقویم و… برای معرفی خودشون و مزیت رقابتی شون به مشتریاشون استفاده می‌کنن. شرکت‌های حرفه‌ای همیشه در تلاشن تا بهترین و موثرترین روش‌های تبلیغاتی رو پیدا کنن تا بتونن مخاطب‌های بیشتری برای معرفی خودشون پیدا کنن و البته به شکل تاثیرگذارتری شرکت رو به اونها معرفی کنن.

حالا یه موضوعی رو با هم مرور می‌کنیم، اگه شما دنبال یه محصول و خدمات مشخصی باشین که هیچ اطلاعی در مورد ارائه دهنده‌های اون محصول و خدمات ندارین، اولین کاری که میکنین چیه؟ خوب بدون شک اولین کار اینه که تو اینترنت دنبال اون می‌گردین درسته؟ توجه کنین مشتری‌های شما پشت چراغ قرمز، بیشتر از اون که به بیلبورد‌های شهری توجه کنن، گوشی‌های خودشون رو دست می‌گیرن! پس یک مدیر هوشمند باید بدونه که در دنیای امروز یکی از بهترین بستر‌های معرفی هر شرکتی استفاده از سایت‌های شرکتیه و نباید از این بستر غافل بشن! داشتن سایت شرکتی دیگه برای شرکت‌ها یک انتخاب نیست و به یک اجبار تبدیل شده چون در غیر این صورت نه تنها بازارهای جدید پیدا نمی‌کنن حتی ممکنه بازارهای قدیمی خودشون رو هم از دست بدن.

قبل از هر اقدامی برای طراحی، اهداف سایت شرکتی را تعیین کنید!

قبل از مراجعه برای طراحی سایت شرکتی، اهداف و برنامه‌های خودتون رو تعیین کنید. این کار باعث میشه یک سایت حرفه‌ای داشته باشین و به اهدافتون از داشتن سایت برسین. در غیر این صورت یک سایت آشفته خواهید داشت که بدون شک در جلب مخاطب هم موفق نیست. در این حالت هزینه‌ای که برای طراحی سایت پرداخت می‌کنین، صرفا یک هزینه اضافیه! بهتره قبل از اقدام برای طراحی مشخص کنین که می‌خواین چه اطلاعاتی رو روی سایت قرار بدین. به دنبال جلب چه کسانی هستین و استراتژی شما برای جلب مخاطب چیه.

طراحی سایت شرکتی باید با برنامه‌های بازاریابی و برندسازی شرکت هماهنگ باشد!

یک نکته مهم در خصوص طراحی سایت شرکتی وجود داره. حتما برنامه و اقدامات مربوط به سایت رو هماهنگ با برنامه‌ها و استراتژی‌های بازاریابی و برندسازی شرکت انتخاب کنین. برای مثال اگر استراتژی بازاریابی محتوایی رو برای جلب مخاطب انتخاب کردین، حتما بازاریابی محتوایی در بستر سایت رو هم در برنامه هاتون در نظر بگیرین و در طراحی، الزامات پیاده‌سازی این استراتژی رو مد نظر داشته باشین. مثال ساده‌تر این که اگه رنگ سازمانی شما سفید و آبی انتخاب شده، حتما باید در طراحی سایت هم از این رنگ‌ها استفاده کنین. سایت هم باید با بقیه برنامه‌ها و اقدامات شرکت همگام باشه.

در طراحی سایت شرکتی، جذابیت ظاهری را در اولویت قرار دهید

ظاهر و جذابیت در جذب کاربر تمامی انواع سایت‌ها اهمیت داره اما در خصوص سایت‌های شرکتی، اهمیت این موضوع خیلی بیشتره. در خصوص سایت‌های شرکتی معمولا ابزار اصلی شما برای جلب توجه مخاطب ظاهر زیبای سایت شماست. مخاطبی که شما رو نمیشناسه، بدون شک در مرحله اول متمرکز ظاهر سایت شما خواهد بود. بنابراین برای طراحی سایت شرکتی، حتما به طراحان حرفه‌ای مراجعه کنین تا یک سایت با ظاهر زیبا و جذاب برای شما طراحی کنن.

مزیت رقابتی شرکت را به صورت واضح در سایت اعلام کنید

مزیت رقابتی شرکت رو باید به شکل جذاب و واضح در سایت ارائه کنین، به نحوی که مخاطب با مراجعه به سایت و در یک نگاه، نکات مهم و کلی از جمله مزیت رقابتی شرکت رو درک کنه. در طراحی وبسایت شرکتی که به صورت حرفه‌ای انجام میشه، حتما این نکته مد نظر قرار می‌گیره. یک طراح با استفاده از المان‌های مختلف مثل طراحی ساختار سایت، استفاده از رنگ‌ها و… سعی می‌کنه مزیت رقابتی شرکت رو شفاف و واضح به مخاطب منتقل کنه.

اصول سادگی را در طراحی سایت شرکتی مد نظر داشته باشید!

تاکید ما بر روی زیبایی ظاهری و جذابیت سایت شرکتی نباید باعث بشه تصور کنین سایت‌های شرکتی، سایت‌های ساده‌ای نیستند. برعکس هر چه سایت شرکتی شما ساده‌تر باشه، احتمال تمرکز مشتری بر روی موضوعات مطرح شده در سایت مثل محصولات، خدمات، مزیت‌های رقابتی و… بیشتر خواهد بود. بنابراین تلاش کنین ضمن این که ظاهر سایت خود را زیبا و جذاب طراحی می‌کنید، اصول سادگی رو هم در طراحی رعایت کنین. اصول سادگی باید در تمامی ابعاد سایت مثل جمله‌بندی‌ها نیز حاکم باشه.

ضرورت ارائه اطلاعات مفید را در سایت‌های شرکتی مد نظر داشته باشید!

در سایت‌های شرکتی لازمه تنها اطلاعات مفید و کاربردی را ارائه کنین. کاربر با صرف حداقل زمان در یک سایت شرکتی، باید به حداکثر اطلاعات مفید در خصوص شرکت دست پیدا کنه. بنابراین سعی نکنین سایت رو از انواع اطلاعات غیر ضروری پر کنین. توجه به این نکته در طراحی سایت شرکتی هم اهمیت زیادی داره. سایت‌هایی که صفحه اول شلوغی دارن و صفحه اول رو از انواع اطلاعات و محتواها پر می‌کنن، نمی‌تونن سایت‌های مناسبی به عنوان سایت شرکتی باشن.

سایت شرکتی باید در جلب اعتماد کاربر موفق باشد!

در یک سایت شرکتی علاوه بر معرفی و ارائه اطلاعات، باید به فکر جلب اعتماد مخاطب نیز باشین. قبل از اقدام به طراحی راه‌هایی رو برای جلب اعتماد مخاطب پیدا کنین و سعی کنین در طراحی، به نحوی عمل کنین که اعتماد مخاطب جلب بشه. برای مثال می‌تونین آدرس و راه‌های ارتباطی با شرکت را در سایت بنویسین یا برای سایت خود پشتیبانی آنلاین بزارین. در کل داشتن راه‌های ارتباطی با مخاطب، تاثیر زیادی در جلب اعتماد اونها خواهد داشت. زمانی که برای مخاطب در دسترس هستین، برای اون قابل اعتمادترین.

طراحی سایت شرکتی باید طبق اصول سئو باشد!

بیشتر مخاطبان سایت شرکتی؛ سایت رو با جستجو در گوگل پیدا می‌کنن. هرگز نباید از قدرت گوگل در هدایت مخاطبان به سایت خود غافل شین. بنابراین در طراحی سایت شرکتی، باید از مرحله اول، اصول سئو رو مد نظر داشته باشین. برای مثال کدنویسی استاندارد از روز طراحی باید مد نظر باشه تا بتونین اقدامات سئو رو به نتیجه برسونین.

برنامه‌های توسعه‌ای شرکت را نیز در نظر داشته باشید!

نکته مهمی که در خصوص طراحی سایت شرکتی وجود داره این که شرکت‌ها در حال تغییر و تحول هستن و برنامه‌های توسعه‌ای زیادی دارن. بنابراین اگه در حال برنامه ریزی برای ثبت سفارش یک سایت شرکتی هستین باید برنامه‌های توسعه‌ای شرکت رو هم در نظر داشته باشین تا در آینده بتونین سایت رو متناسب با برنامه‌های آینده باز طراحی کنین.

قیمت طراحی سایت شرکتی

قیمت طراحی سایت شرکتی بسیار وابسته به امکانات و قابلیت‌هایی هست که نیاز دارین. بنابراین برای استعلام قیمت لازمه در مرحله اول اهداف و در ادامه، امکانات و قابلیت‌هایی که نیاز دارین رو تعیین کنین. این کار باعث می‌شه از بابت امکانات اضافی که نیاز ندارین، هزینه‌ای نپردازین. در صورتی که هدفمند برای طراحی سایت شرکتی اقدام کنید و اقدامات مرتبط با سایت رو هماهنگ با برنامه‌های بازاریابی و برندسازی شرکت جلو ببرید، داشتن سایت می‌تونه باعث کاهش هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات شرکت بشه. بنابراین هزینه کردن برای داشتن سایت رو نوعی سرمایه‌گذاری برای شرکت بدونین و به هزینه‌های سایت صرفا به چشم هزینه نگاه نکنین.

پشتیبانی و مدیریت سایت شرکتی

نکته مهم دیگه‌ای که باید در کنار هزینه و قیمت طراحی وب سایت شرکتی مد نظر داشته باشین اینه که سایت شما نیاز به پشتیبانی و مدیریت داره. بنابراین در تخصیص بودجه‌ها حتما برای این بخش از هزینه‌ها هم بودجه‌ای در نظر بگیرین. بسیاری از مدیران و صاحبان شرکت‌ها به اشتباه تصور می‌کنن که تنها یکبار طراحی سایت و بارگذاری محتوا در خصوص سایت‌های شرکتی کافیه و می‌تونه اونها رو به اهدافشون برسونه. بنابراین، این افراد برای پشتیبانی و مدیریت سایت برنامه ریزی نمی‌کنن و هزینه‌ای برای این کار در نظر نمی‌گیرن. شما برای داشتن یک سایت موفق شرکتی که شما رو به اهدافتون می‌رسونه نیاز به پویایی دارین. یک سایت پویا و فعال بدون شک در جذب مخاطب موفق‌تر عمل می‌کنه. پس توصیه می‌کنیم حتما برای داشتن یک سایت پویای شرکتی برنامه ریزی کنین.