انکرتکست چیست؟

انکر تکست (Anchor Text) متن قابل مشاهده و کلیک شدن در یک لینک (hyperlink) است. در مرورگرهای امروزی، اغلب با رنگ آبی و زیرخط دار نمایش داده می‌شود. مثل این لینک که به صفحه اصلی سایت پردیسان سیستم داده شده.

نمونه کد HTML یک لینک بهمراه متن انکرتکست

<a href="http://www.pardisansystem.com">متن انکرتکست</a>

بهترین حالت انکرتکست

یک انکر تکست عالی با ساختار بهینه (SEO friendly) باید یک متن مختصر و مرتبط با موضوع صفحه لینک شده، باشد. در ادامه به این سوال که انکر تکست چیست پاسخ داده و ویژگی های آن بررسی می‌شوند.

تعریف کامل انکر تکست

Anchor text کاراکترها و کلمات قابل مشاهده‌ای هستند که هنگام لینک دادن به فایل یا وب سایت دیگری در وب معمولا به صورت متنی که آبی و زیر آن خط باشد نشان داده می‌شود، اما از طریق HTML یا CSS می‌توانید رنگ و سبک آن را تغییر دهید. انکر تکست نمایش دهنده اطلاعات متنی مرتبط با محتوای مقصد پیوند برای کاربران و موتورهای جستجو است.

نمونه کد HTML انکرتکست

در مثال بالا “پردیسان سیستم” انکر تکست است.

انکر تکست اهمیت زیادی برای موتورهای جستجو دارد و نتایج خود را با استفاده از انکرتکست هایی خارجی (متن‌های موجود در وب سایت‌ها) به کاربران نمایش می دهد. با اینکه نمی‌توانید انکر تکستی که وب سایت های دیگر برای لینک دادن به سایت شما استفاده می‌کنند را کنترل کنید، اما باید anchor textهای مورد استفاده در وب سایت خودتان مفید، مرتبط و شرحی از کسب و کار شما باشد! (منبع: گوگل)

اگر سایت ها یک صفحه خاص را برای مجموعه ای از اصطلاحات مرتبط سئو بکنند، این لینک دادن ها باعث بهبود رتبه بندی صفحه خواهد شد، حتی اگر اصطلاحات در متن صفحه وجود نداشته باشد.

انواع انکر تکست

Exact Match یا کاملا مطابق

این انکر تکست، شامل کلماتی کلیدی است که دقیقا نمایش دهنده محتوای صفحه لینک شده است. برای مثال عنوان anchor text، «طراحی وب» باشد و صفحه لینک شده نیز درباره همین محتوا است.

Partial Match یا تطابق جزئی

این انکر تکست شامل کلماتی کلیدی است که صفحه لینک شده به طور کامل درباره آن نیست. برای مثال عنوان anchor text، «اصول طراحی وب» باشد و به صفحه ای درباره «طراحی وب» لینک شود.

Branded یا نام برند

نام تجاری به عنوان انکر تکست استفاده شود، به عنوان نمونه pardisansystem که به پستی در سایت pardisansystem اشاره می‌کند.

Naked Link یا عریان

استفاده از خود URL بجای متن مانند “www.pardisansystem.com“، نمونه ای از انکر تکست عریان است.

Generic یا عمومی

یک کلمه یا عبارت عمومی است که به عنوان انکر استفاده می شود. مثلا «کلیک کنید» یا «اینجا» نمونه انکر تکست عمومی است.

Long Tail یا طولانی

در این نوع انکر تکست متن بیشتری استفاده میشه و در واقع یک جمله خیلی طولانی لینک میشه مثل جمله “برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید”

Keyword Brand یا کلمه کلیدی و نام برند

در این نوع انکر تکست عبارت کلیدی مورد نظر بهمراه نام برند رو لینک دارش میکنن به صفحه هدف

Images یا تصاویر

وقتی از تصویر به عنوان لینک استفاده شود، Google متن موجود در مشخصه alt را به عنوان انکر تکست در نظر می‌گیرد.

بهترین روش‌های سئو انکرتکست

یک انکر تکست مطابق با اصول سئو یعنی:

  • مختصر باشد
  • مرتبط با موضوع صفحه لینک شده باشد
  • تراکم کلمات کلیدی مورد استفاده در آن زیاد نباشد
  • از نوع انکرتکست عمومی نباشد

همانطور که قبل تر اشاره شد، اغلب هیچ کنترلی روی انکر تکستی که سایت های دیگر از آن برای پیوند دادن به محتوای شما استفاده می‌کنند ندارید و فقط می‌توانید انکر تکست سایت خود را بهینه کنید.

مختصر بودن متن انکر تکست

اگرچه محدودیت طول مشخصی برای انکر تکست وجود ندارد اما بهتر است متن آن تا حد امکان مختصر باشد. در انتخاب انکر تکست به دو عامل اصلی زیر دقت کنید.

  • مختصر ترین و دقیق ترین روش توصیف صفحه لینک شده چیست؟
  • چه کلمه یا عبارتی کاربران را به کلیک بر روی لینک ترغیب می کند؟

ارتباط معنایی متن انکرتکست با محتوای صفحه هدف

با پیشرفت تکنولوژی، اکنون موتورهای جستجو، از معیارهای بیشتری برای تعیین رتبه بندی استفاده می‌کنند. یکی از این معیارهای مهم و اصلی، مرتبط بودن پیوند و یا اینکه موضوع صفحه A چقدر با صفحه B لینک شده ارتباط دارد، است. یک پیوند مرتبط می‌تواند احتمال رتبه بندی صفحه A و صفحه B را برای جستجوهای وابسته به محتوای آنها بهبود بخشد. این کار به دو عامل مهم وابسته است؛ موضوع و انکر تکست صفحه لینک شده.

لینک هایی که به مطالب مرتبط با موضوع صفحه منبع اشاره می کنند، سیگنال های قوی تری نسبت به پیوندهایی که به محتوای غیر مرتبط اشاره می کنند، ارسال می کنند. به عنوان مثال، صفحه ای در مورد تکنیک های طراحی وب هنگام پیوند به یک وب سایت در حوزه طراحی وب، سیگنال ارتباط بهتری نسبت به زمانی که به سایتی که موضوع آن تصاویر حیوانات است، ارائه می‌دهد. اهمیت این سیگنال ها به این دلیل است که به موتورهای جستجو درباره مناسب بودن محتوا و مرتبط بودن آن سخن می‌گوید.

موتورهای جستجو به انکر تکست های مختلفی که برای لینک دادن به یک مقاله استفاده می‌شوند، بسیار اهمیت می‌دهد و از آنها به عنوان شاخص های اضافی در مورد آن مقاله استفاده می کند. انکر تکست های مختلف، و در ترکیب با روش های پردازش زبان طبیعی و سایر عوامل مانند منبع پیوند و سلسله مراتب اطلاعات، سهم زیادی در تعیین مرتبط بودن یک لینک دارند برای اطمینان از اینکه پیوندهای شما سیگنال های مربوطه زیادی را ارسال کنند، انکر تکست شما باید تا حد ممکن توصیف کننده صفحه باشد.

تراکم کلمه کلیدی انکر تکست

با به روزرسانی الگوریتم پنگوئن گوگل، این موتور جستجو شروع به بررسی دقیق تر کلمات کلیدی در انکر تکست کرد. اگر تعداد زیادی از لینک های ورودی به یک سایت دقیقاً همان متن انکر تکست را داشته باشند، می تواند مشکوک به نظر برسد و ممکن است نشانه این باشد که پیوندها به طور طبیعی به دست نیامده اند. به طور کلی، بهترین روش برای استفاده از انکر تکست، نوشتن محتوای مرتبط با کلمات کلیدی و موضوع است. با این حال، ممکن است با قرار دادن کلمات کلیدی مختلف و نه مشابه، نتایج بهتری کسب کنید. اما نکته مهم این است که برای لینک های داخلی و به دلیل تاثیر بالای آنها، از کلمات کلیدی زیادی استفاده نکنید. و مراقب انکر تکستی که استفاده می‌کنید باشید. اگر لینک های زیادی برای یک Anchor text و برای یک صفحه استفاده شوند. ممکن است توسط گوگل به عنوان رفتار هرزنامه ای تلقی شود.

سوالات متداول

چگونه انکر تکست را بهینه کنیم؟

ساده ترین راه برای بهینه سازی انکر تکست استفاده از کلمات کلیدی مناسب برای توصیف دقیق صفحه یا ایده ای که به آن پیوند می دهید، است. اما با تکیه بیش از حد بر عبارات تکراری و غنی از کلمات کلیدی، به راحتی نمی توانید انکر تکست خود را بهینه کنید.

rich anchor text چیست؟

rich anchor text به معنای متن انکر حاوی کلمات کلیدی مطلوب و هدفمند است. اما پیشنهاد می‌شود، از rich زیاد استفاده نکنید، چون باعث شود گوگل محتوای شما را بیش از حد بهینه شده تشخیص دهد.

آیا انکر تکست مهم است؟

انکر تکست برای سئو بسیار مهم است و از آن به عنوان یک سیگنال رتبه بندی استفاده می‌شود. استفاده از انکر تکست عمومی به عنوان روش سئو ضعیف یاد می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.