انکرتکست چیست؟

انکرتکست (Anchor Text) متن قابل مشاهده و کلیک شدن در یک لینک (hyperlink) است که در مرورگرهای امروزی، اغلب با رنگ آبی و زیرخط دار نمایش داده می‌شود. مثل این لینک که به صفحه اصلی سایت پردیسان سیستم داده شده.

نمونه کد HTML یک لینک بهمراه متن انکرتکست

<a href="http://www.pardisansystem.com">متن انکرتکست</a>

بهترین حالت انکرتکست چگونه است؟

یک انکرتکست عالی با ساختار بهینه (SEO friendly) باید یک متن مختصر و مرتبط با موضوع صفحه لینک شده باشد. در ادامه به این سوال که انکرتکست چیست پاسخ داده و ویژگی های آن بررسی می‌شوند.

تعریف کامل انکر تکست

Anchor text کاراکترها و کلمات قابل مشاهده‌ای هستند که هنگام لینک دادن به فایل یا وب سایت دیگری در وب معمولا به صورت متنی که آبی و زیر آن خط باشد نشان داده می‌شود، اما از طریق HTML یا CSS می‌توانید رنگ و سبک آن را تغییر دهید. انکرتکست نمایش دهنده اطلاعات متنی مرتبط با محتوای مقصد پیوند برای کاربران و موتورهای جستجو است.

نمونه کد HTML انکرتکست
در مثال بالا “پردیسان سیستم” انکر تکست است.

انکر تکست اهمیت زیادی برای موتورهای جستجو دارد و نتایج خود را با استفاده از انکرتکست هایی خارجی (متن‌های موجود در وب سایت‌ها) به کاربران نمایش می دهد. با اینکه نمی‌توانید انکر تکستی که وب سایت های دیگر برای لینک دادن به سایت شما استفاده می‌کنند را کنترل کنید، اما باید anchor textهای مورد استفاده در وب سایت خودتان مفید، مرتبط و شرحی از کسب و کار شما باشد! (منبع: گوگل)

اگر سایت ها یک صفحه خاص را برای مجموعه ای از اصطلاحات مرتبط سئو بکنند، این لینک دادن ها باعث بهبود رتبه بندی صفحه خواهد شد، حتی اگر اصطلاحات در متن صفحه وجود نداشته باشد.

انواع انکر تکست

انکر تکست Exact Match یا کاملا مطابق

این انکرتکست، شامل کلماتی کلیدی است که دقیقا نمایش دهنده محتوای صفحه لینک شده است. برای مثال عنوان anchor text، «طراحی وب» باشد و صفحه لینک شده نیز درباره همین محتوا است.

انکر تکست Partial Match یا تطابق جزئی

این انکرتکست شامل کلماتی کلیدی است که صفحه لینک شده به طور کامل درباره آن نیست. برای مثال عنوان anchor text، «اصول طراحی وب» باشد و به صفحه ای درباره «طراحی وب» لینک شود.

انکر تکست Branded یا نام برند

نام تجاری به عنوان انکرتکست استفاده شود، به عنوان نمونه pardisansystem که به پستی در سایت pardisansystem اشاره می‌کند.

انکر تکست Naked Link یا عریان

استفاده از خود URL بجای متن مانند “www.pardisansystem.com“، نمونه ای از انکرتکست عریان است.

انکر تکست Generic یا عمومی

یک کلمه یا عبارت عمومی است که به عنوان انکر استفاده می شود. مثلا «کلیک کنید» یا «اینجا» نمونه انکرتکست عمومی است.

انکر تکست Long Tail یا طولانی

در این نوع متن بیشتری استفاده میشه و در واقع یک جمله خیلی طولانی لینک میشه مثل جمله “برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید”

انکر تکست Keyword Brand یا کلمه کلیدی و نام برند

در این نوع عبارت کلیدی مورد نظر بهمراه نام برند رو لینک دارش میکنن به صفحه هدف

انکر تکست Images یا تصاویر

وقتی از تصویر به عنوان لینک استفاده شود، Google متن موجود در مشخصه alt را به عنوان انکرتکست در نظر می‌گیرد.

بهترین روش‌های سئو انکرتکست

یک انکرتکست مطابق با اصول سئو یعنی:

  • مختصر باشد
  • مرتبط با موضوع صفحه لینک شده باشد
  • تراکم کلمات کلیدی مورد استفاده در آن زیاد نباشد
  • از نوع انکرتکست عمومی نباشد

همانطور که قبل تر اشاره شد، اغلب هیچ کنترلی روی انکرتکستی که سایت های دیگر از آن برای پیوند دادن به محتوای شما استفاده می‌کنند ندارید و فقط می‌توانید انکرتکست سایت خود را بهینه کنید.

مختصر بودن متن انکر تکست

اگرچه محدودیت طول مشخصی برای انکرتکست وجود ندارد اما بهتر است متن آن تا حد امکان مختصر باشد. در انتخاب انکرتکست به دو عامل اصلی زیر دقت کنید.

  • مختصر ترین و دقیق ترین روش توصیف صفحه لینک شده چیست؟
  • چه کلمه یا عبارتی کاربران را به کلیک بر روی لینک ترغیب می کند؟

ارتباط معنایی متن انکرتکست با محتوای صفحه هدف

با پیشرفت تکنولوژی، اکنون موتورهای جستجو، از معیارهای بیشتری برای تعیین رتبه بندی استفاده می‌کنند. یکی از این معیارهای مهم و اصلی، مرتبط بودن پیوند و یا اینکه موضوع صفحه A چقدر با صفحه B لینک شده ارتباط دارد، است. یک پیوند مرتبط می‌تواند احتمال رتبه بندی صفحه A و صفحه B را برای جستجوهای وابسته به محتوای آنها بهبود بخشد. این کار به دو عامل مهم وابسته است؛ موضوع و انکرتکست صفحه لینک شده.

لینک هایی که به مطالب مرتبط با موضوع صفحه منبع اشاره می کنند، سیگنال های قوی تری نسبت به پیوندهایی که به محتوای غیر مرتبط اشاره می کنند، ارسال می کنند. به عنوان مثال، صفحه ای در مورد تکنیک های طراحی وب هنگام پیوند به یک وب سایت در حوزه طراحی وب، سیگنال ارتباط بهتری نسبت به زمانی که به سایتی که موضوع آن تصاویر حیوانات است، ارائه می‌دهد. اهمیت این سیگنال ها به این دلیل است که به موتورهای جستجو درباره مناسب بودن محتوا و مرتبط بودن آن سخن می‌گوید.

موتورهای جستجو به انکرتکست های مختلفی که برای لینک دادن به یک مقاله استفاده می‌شوند، بسیار اهمیت می‌دهد و از آنها به عنوان شاخص های اضافی در مورد آن مقاله استفاده می کند. انکرتکست های مختلف، و در ترکیب با روش های پردازش زبان طبیعی و سایر عوامل مانند منبع پیوند و سلسله مراتب اطلاعات، سهم زیادی در تعیین مرتبط بودن یک لینک دارند برای اطمینان از اینکه پیوندهای شما سیگنال های مربوطه زیادی را ارسال کنند، انکرتکست شما باید تا حد ممکن توصیف کننده صفحه باشد.

تراکم کلمه کلیدی انکر تکست

با به روزرسانی الگوریتم پنگوئن گوگل، این موتور جستجو شروع به بررسی دقیق تر کلمات کلیدی در انکرتکست کرد. اگر تعداد زیادی از لینک های ورودی به یک سایت دقیقاً همان متن انکرتکست را داشته باشند، می تواند مشکوک به نظر برسد و ممکن است نشانه این باشد که پیوندها به طور طبیعی به دست نیامده اند. به طور کلی، بهترین روش برای استفاده از انکرتکست، نوشتن محتوای مرتبط با کلمات کلیدی و موضوع است. با این حال، ممکن است با قرار دادن کلمات کلیدی مختلف و نه مشابه، نتایج بهتری کسب کنید. اما نکته مهم این است که برای لینک های داخلی و به دلیل تاثیر بالای آنها، از کلمات کلیدی زیادی استفاده نکنید. و مراقب انکرتکستی که استفاده می‌کنید باشید. اگر لینک های زیادی برای یک Anchor text و برای یک صفحه استفاده شوند. ممکن است توسط گوگل به عنوان رفتار هرزنامه ای تلقی شود.

مقاله پیشنهادی:

استراتژی لینک سازی موفق در 6 قدم ساده

? سوالات متداول انکر تکست

چگونه انکر تکست را بهینه کنیم؟

ساده ترین راه برای بهینه سازی انکرتکست استفاده از کلمات کلیدی مناسب برای توصیف دقیق صفحه یا ایده ای که به آن پیوند می دهید، است. اما با تکیه بیش از حد بر عبارات تکراری و غنی از کلمات کلیدی، به راحتی نمی توانید انکرتکست خود را بهینه کنید.

rich anchor text چیست؟

rich anchor text به معنای متن انکر حاوی کلمات کلیدی مطلوب و هدفمند است. اما پیشنهاد می‌شود، از rich زیاد استفاده نکنید، چون باعث شود گوگل محتوای شما را بیش از حد بهینه شده تشخیص دهد.

آیا انکر تکست مهم است؟

انکرتکست برای سئو بسیار مهم است و از آن به عنوان یک سیگنال رتبه بندی استفاده می‌شود. استفاده از انکرتکست عمومی به عنوان روش سئو ضعیف یاد می‌شود.

 

منبع: https://moz.com/learn/seo/anchor-text

2 دیدگاه - نظر خود را بنویسید و سورپرایز شوید!

  • اونی که اسم سایتمون رو بدون لینک میزاریم توی سایت های دیگه بهش چی میگن؟ آیا اون توی سئو تاثیر داره؟

    • سلام دوست عزیز، بهش میگن منشن برندینگ و توی سئو و برندینگ شما تاثیر دارد بله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 14 =