اغلب افرادی که در فضای آنلاین فعالیت می‌کنند، با نرخ تبدیل مشتری آشنا هستند. در واقع میزان نرخ تبدیل، تعیین کننده موفقیت آینده شغلی این فعالیت‌هاست. در این مطلب می‌خواهیم به طور کامل با این مقوله آشنا شده و در مورد روش‌هایی صحبت کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم آن را افزایش دهیم.

قبل از هر چیز این موضوع را نیز باید اضافه کنیم که نرخ تبدیل مشتری، تنها مربوط به کسب و کارهای آنلاین نبوده و هر فردی با هر نوع کسب و کاری باید با آن آشنا باشد. به همین دلیل حتی اگر کسب و کاری در فضای آفلاین هم دارید، مطمئنا این مقاله برای شما مناسب است.

نرخ تبدیل مشتری چیست؟

قبل از آنکه بخواهیم به نکات پیرامون نرخ تبدیل یا CONVERSION RATE بپردازیم، بهتر است با زبانی ساده یک تعریف کلی از آن داشته باشیم. در دنیای دیجیتال، نرخ تبدیل را می‌توانیم به مجموعه‌ای از فعالیت‌های کاربران ربط دهیم. در واقع این عبارت بیان می‌کند که چند درصد از افرادی که با کسب و کار شما آشنا هستند، تبدیل به مشتری همیشگی‌تان می‌شوند.

اجازه دهید این تعریف را با یک مثال ساده‌تر توضیح دهیم:

تعریف نرخ تبدیل مشتری در فضای آنلاین: فرض کنید که شما یک فروشگاه را برای محصولات خود در نظر گرفته‌اید. همه روزه تعداد زیادی کاربر وارد سایت شما می‌شوند. در این شرایط دو اتفاق کلی می افتد: یا این افراد از سایت شما خرید می‌کنند یا از سایت شما خارج می‌شوند. در واقع نرخ تبدیل، میزان این مشتریان را محاسبه می‌کند.

تعریف نرخ تبدیل مشتری در فضای آنلاین: اکنون فرض کنید فروشگاهی در فضای واقعی دارید که تعداد زیادی مشتری به صورت روزانه وارد آن می‌شود. تعدادی از مشتریان از فروشگاه خرید می‌کنند و بسیاری نیز بدون هیچ خریدی از فروشگاه خارج می شوند. در این مواقع نیز نرخ تبدیل نشان دهنده درصد مشتریانی است که از شما خرید می‎‌کنند که البته در فضای آفلاین کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

با توجه به این مثال‌ها اگر بخواهیم نرخ تبدیل را در قالب یک جمله کلی عنوان کنیم، می‌توانیم بگوییم:

“نرخ تبدیل درصدی از بازدیدکنندگان صفحات مورد نظر شما که تبدیل به کاربرانی هدفمند از نظر شما می‌شود.” 

انواع نرخ تبدیل

حال که با نرخ تبدیل و نحوه محاسبه آن آشنا شدید، اکنون می‎خواهیم این فاکتور را کمی جزئی‎‌تر و از دید کارشناسان دیجیتال مارکتینگ مورد بررسی قرار دهیم. معمولا افراد حرفه‌ای در این زمینه، نرخ تبدیل در کسب و کارها را به صورت جزء به جزء بررسی می‌‎کنند. اینکار باعث می‎‌شود تا بتوانند گزارش کامل‌تری را به مدیران خود ارائه کنند.

نرخ تبدیل کلی

نرخ تبدیل کلی در واقع مربوط به کل فضای سایت شماست. این نرخ تبدیل به شما نشان می‌دهد که چقدر در عملکرد تبدیل مخاطبان خود به مشتریان همیشگی موفق بوده‌اید.

نرخ تبدیل تبلیغات

تبلیغات در فضای آنلاین، یکی از روش‌‎های موثر برای افزایش بازدید سایت است. نرخ تبدیل در این مواقع برابر با میزان ترافیک دریافتی و درصد افرادی است که تبدیل به مشتری شده‌اند. محاسبه نرخ تبدیل به این روش، میزان موفقیت یا عدم موفقیت تبلیغات شما را نشان می‌‎دهد.

نرخ تبدیل صفحات

این نرخ تبدیل مربوط به صفحات خاصی از سایت شما بوده و نشان می‌دهد که در کدام صفحه میزان تبدیل ورودی به مشتری بیشتر بوده است.

نرخ تبدیل کمپین‌های تبلیغاتی

اگر یک کمپین تبلیغاتی راه بیاندازید، نرخ تبدیل کمپین به شما نشان می‌دهد که چقدر کمپین اجرا شده موفق بوده و چند درصد از کاربران به مشتریان شما تبدیل شده‌اند.

نرخ تبدیل مربوط کلمات کلیدی

کلمات کلیدی، روی سایت تاثیر زیادی دارد. در واقع این عملکرد کلمات کلیدی است که باعث می‌شود مخاطبان وارد سایت شما شده و در نهایت تبدیل به مشتری شوند. نرخ تبدیل کلمات کلیدی نشان‌دهنده عملکرد آنها و میزان ارزششان برای سرمایه‌گذاری است.

چگونه نرخ تبدیل یک وبسایت را افزایش دهیم؟

برای آنکه بتوانید یک کسب و کار موفق را راه‌اندازی کنید، باید در بازه‌های زمانی مختلف نرخ تبدیل را بررسی کرده و در جهت افزایش آن فعالیت‌هایی را انجام دهید. چند نمونه از نکاتی که باعث افزایش این فاکتور می‌شوند، عبارتند از:

افزایش سرعت سایت

اگر سایت شما کامل‌ترین وبسایت موجود در دنیا هم باشد، سرعت پایین آن، باعث ریزش بالای مخاطبانتان خواهد شد. بهتر است روی سرعت سایت خود کار کنید تا مخاطب بتواند زیر 3 ثانیه، آن را به طور کامل مشاهده و از بخش‌های مختلفش بهره‌‎مند شود.

استفاده از از CTA مناسب

اگر در حوزه آنلاین فعالیت می‌کنید، حتما با عبارت CALL TO ACTION آشنا هستید.  CTA دعوت مخاطب به انجام هدفی است که در ذهن شماست. به عنوان مثال دعوت به خرید یا پر کردن یک فرم ثبت‌نام. CTA مناسب باعث افزایش چشم گیر نرخ تبدیل سایت شما می‌شود.

استفاده از نظرات مشتریان قبلی

یکی از روش‌های افزایش نرخ تبدیل استفاده از نظرات مشتریان قبلی است. صفحه‌ای را برای مشتریان قبلی‌تان در نظر بگیرید که بتوانند نظرات خود را با شما و مشتریان جدیدتان به اشتراک بگذارند. این کار باعث می‌شود تا نرخ تبدیل افزایش یابد.

UX مناسب

UX، تجربه کاربری سایت شماست. به خصوص زمانی که شما در یک صفحه محصولی را ارائه کرده باشید. UX باید فارغ از هرگونه پیچیدگی باشد و مخاطب بتواند به راحتی به هرچه می‌خواهد دست پیدا کند.

امکان جستجوی سریع

بسیاری از مخاطبان شما، حوصله گشت و گذار میان صفحات مختلف سایت‌ها را ندارند. این کاربران می‌خواهند به سرعت به هر چه نیاز دارند، دست پیدا کنند. قابلیت جستجوی سریع به کاربرانی که وارد سایت شده‌اند، کمک می‎‌کند تا به هدف اصلی خود دست پیدا کنند. سعی کنید همه چیز را به راحتی در اختیار مخاطب قرار دهید تا نرخ تبدیل مشتری افزایش یابد.

ریسپانسیو بودن صفحات سایت

اینروزها تنها افراد کمی از کامپیوتر یا لپ‌تاپ برای مراجعه به سایت‌های مختلف استفاده می‎‌کنند. به همین دلیل است که سایت شما باید به اصطلاح ریسپانسیو باشد، تا بتواند با هر اندازه صفحه نمایشی متناسب بوده و فرمت اصلی آن به هم نریزد. این کار باعث افزایش نرخ تبدیل می‌شود.

پیشتبانی 24 ساعته

برای آنکه مخاطبانتان را به مشتری‌های همیشگی تبدیل کنید باید حتما با آنها در ارتباط باشید. این ارتباط باید به صورت 24 ساعته باشد. این کار باعث افزایش نرخ تبدیل می‌شود.

به روز رسانی سایت

سعی کنید که سایتتان را همواره به‌روزرسانی کنید تا مخاطبانی که وارد آن می‌شوند، متوجه شوند که با یک سایت فعال و واقعی روبه‌رو هستند. این کار نظر مخاطبنتان را جلب کرده و آنها را به مشتریان همیشگی شما تبدیل می‌کنند. همچنین باعث افزایش نرخ تبدیل سایت خواهد شد.

جلب اعتماد مشتریان

یکی از کارهایی که در فروشگاه‌های خرید آنلاین باعث افزیش نرخ تبدیل می‌شود، وجود مجوزها و علائمی است که درون سایت قرار می‌گیرد. اینکار باعث می‌شود که اعتماد مخاطبان نسبت به شما بیشتر شده و بتوانند با خیال راحت از سایت شما خرید کنند. افزایش خرید مشتریان از سایت، به معنی افزایش نرخ تبدیل است.

ارائه پیشنهادات و تخفیفات ویژه

تخفیفاتی که درون سایتتان قرار می‌دهید، باعث جلب نظر مشتریان و افزایش خرید می‌شود. این کار افزایش نرخ تبدیل را نیز به دنبال دارد.

نرخ تبدیل بازدیدکنندگان وب سایت
نرخ تبدیل بازدیدکنندگان وب سایت

نرخ تبدیل سایتمان را چگونه به دست آوریم؟

اگرچه در اغلب مواقع نرخ تبدیل به عهده مسئول دیجیتال مارکتینگ یک کمپانی است، اما خود شما نیز می‌توانید به راحتی آن را محاسبه کنید. یک فرمول کلی برای به دست آوردن نرخ تبدیل وجود دارد:

(تعداد تبدیل ÷ مجموع بازدیدکنندگان) × 100

تعداد تبدیل: تعداد مخاطبانی که هدف مورد نظر شما را انجام داده‌اند.

مجموع بازدیدکنندگان: تعداد تمام افرادی که از سایت شما بازدید کرده‌اند.

کافی است میزان این ویژگی‌ها را از طریق نرم‌افزارهای آنلاینی که وجود دارد به دست آورده و در نهایت در فرمول قرار دهید تا نرخ تبدیل مربوط به سایت شما به دست آید.

البته این موضوع را نیز عنوان کنیم که اینروزها دیگر هیچ فردی با در دست گرفتن یک ماشین حساب به سراغ محاسبه این فاکتور نمی‌رود. نرم‌افزارهای آنلاینی وجود دارند که به راحتی این درصد را در اختیار شما قرار خواهند داد، به شرطی که طرز استفاده از آنها را بلد باشید.

سخن پایانی

مطالبی که در بالا عنوان شد، بیانگر مفهومی ساده از نرخ تبدیل است. البته نمی‌توانیم این عناوین و فعالیت‌ها را به تمام کسب و کارها تعمیم دهیم. هر کسب و کاری باید با توجه به اهدافی که دارد، روشی مناسب را برای بهبود نرخ تبدیل مخاطبانش به کار گیرد. اگر در ابتدای راه هستید، بهتر است از یک مشاور تبلیغات کمک بگیرید تا بتوانید استراتژی مناسبی را در راستای موفقیت کسب و کارتان به کار ببندید.

 سوالات متداول درمورد افزایش نرخ تبدیل

نرخ تبدیل به زبان ساده یعنی چی؟

نرخ تبدیل، به درصدی از افراد گفته میشه که بعد از وارد شدن به وب سایت، تبدیل به مشتری میشن و یعنی پول پرداخت میکنن در سایت! پس ما هر چقدر بتونیم تعداد افرادی که در سایت ما، پول پرداخت میکنن رو بیشتر کنیم یعنی نرخ تبدیل کاربرا به مشتری رو بیشتر کردیم!

افزایش نرخ تبدیل چه ارتباطی به افزایش درآمد داره؟

اگر ما بلد باشیم چطوری تعداد افرادی که وارد وب سایت ما میشن رو ترغیب کنیم تا توی وب سایت ما ثبت نام کنن یا پولی پرداخت کنن در واقع تونستیم با افزایش نرخ تبدیل، میزان درآمد وب سایتمون رو بالا ببریم و پس در این صورت افزایش نرخ تبدیل مساوی است با افزایش فروش سایت و افزایش سود وب سایت و افزایش درآمد سایت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 7 =