در این متن در پی پاسخ به یک سوال هستیم و آن این است که تاثیر نیم‌فاصله در سئو یک صفحه اینترنتی و برداشت و ادراک گوگل از مفهوم محتوا تا چه حد تأثیر گذار است؟ آیا نیم‌فاصله بر سئو سایت موثر واقع شود؟

در مبحث سئو پرسش های پرشماری است که پاسخ روشنی برای آن‌ها پیدا نمی کنیم. تأثیر نیم‌فاصله در سئو از سوالات پرشماری است که در هنگام تولید محتوا، ذهن مخاطبان را به سوی خود جلب می‌کند. در این ارتباط، گوگل تنها ابزاری است که می‌تواند ما را در این امر یاری نماید. از این‌رو، جهت پاسخ به این پرسش می توان عملکرد گوگل را مورد کاوش قرار داد.

پیش از آن‌که تأثیر نیم‌فاصله در سئو را بدانیم نخست باید درک روشنی از نیم‌فاصله داشته باشیم و اینکه چرا این مسئله در زبان فارسی اهمیت دارد. در زبان فارسی با دو نوع فاصله بین کلمات سروکار داریم: یکی فاصله برون کلمه یا فاصله حقیقی و دیگری فاصله درون کلمه یا فاصله مجازی (نیم‌فاصله).

وظیفه فاصله حقیقی، جداسازی کامل واژه‌ها است و نمایشگر استقلال آن‌ها از همدیگر است. در مقابل، از فاصله مجازی برای جداسازی درون واژه‌ها بهره برده می‌شود و نتیجه آن ساخت یک واژه با مفهوم خاص و ویژه است.
به عنوان نمونه، «وقایع نگار» یک واژه مستقل با معنای مستقل است. «وقایع نگار» عبارت دو واژه‌ای است که از هرکدام از واژه‌‌های آن معنای مستقلی استخراج می شود. به بیانی دیگر، نیم‌فاصله مانند فاصله برای جداسازی کلمات و حروفی بکار می رود که اگر از فاصله استفاده نشود معنای آن تغییر می کند و اگر میان آن‌ها فاصله نباشد به یکدیگر متصل می‌شوند.

با این تفاوت که بین حروف و کلمات جدا شده با نیم‌فاصله، فاصله مرئی وجود ندارد و یک واژه محسوب می‌شوند. به همین سبب به آن فاصله صفر نیز گفته می شود. با این وجود، نقش نیم‌فاصله چیست؟

کجا باید از فاصله گذاری استفاده کنیم؟
کجا باید از فاصله گذاری استفاده کنیم؟

کاربرد و اهمیت نیم‌فاصله در زبان فارسی چیست؟

از آنجایی که استفاده از نیم‌فاصله، خواندن متن را راحت‌تر و روان‌تر کرده و بر زیبایی آن می‌افزاید، از این جهت در اصول نگارش زبان فارسی، رعایت نیم‌فاصله دارای اهمیت بسیار زیادی است. همچنین استفاده از نیم‌فاصله نشان دهنده این است که ما با یک واحد معنایی مستقل مواجه هستیم.

بر اساس اصول نگارش زبان فارسی در موارد زیر باید از نیم‌فاصله استفاده کنیم: فعل‌های پیشوندی مانند: بازگشتن، فرورفتگی، افعال مرکب: کارکردن، غذا خوردن، کوشش ‌کردن، سخن ‌گفتن و کلمات دارای پسوند یا پیشوند مانند باهوش، بی‌ادب. کلمات مرکب و واژه‌های تشکیل‌شده از دو بخش مانند: روزنامه‌نگار، وقایع‌‌نگار، برنامه‌نویس، چشم‌انتظار و غیره ترکیب‌های عاطفی مانند: آب‌و‌هوا، گرگ‌و‌میش، علامت جمع «ها» مثل: کتاب ها، درخت ها، رودخانه ها.

آیا ربات‌های گوگل می‌توانند نیم‌فاصله را بفهمند؟

سوالی که بعد از آشنایی مقدماتی با مبحث نیم فاصله با آن روبرو می شویم این است که، آیا ربات‌های گوگل توانایی درک نیم‌فاصله را دارند؟ حالا که با اهمیت نیم‌فاصله در نگارش محتوای فارسی آشنا شدیم به تأثیر نیم‌فاصله در سئو نیز می پردازیم.

با توجه به این‌که نیم‌فاصله باعث زیبایی و خوانش بهتر متون و نوشته ها می‌شود، پس تأثیر مثبتی بر بهبود خوانش بر جای خواهد گذاشت. با این حال، ما مخاطبان دیگری داریم که انسان نیستند و سئو سایت وابستگی کاملی به آن دارد.

به این ترتیب، سوال اصلی این است که آیا ربات‌های گوگل این قابلیت را دارند که نیم‌فاصله را درک و بکار گیرند؟ گوگل به راحتی می‌تواند پیچیده‌ترین محتواهای متنی و تصویری را تجزیه و تحلیل نماید.

با این حساب، یقیناً توانایی درک نیم‌فاصله برای او امکان پذیر است. به طور مثال، از زبان‌های ژاپنی و تایلندی (تای) به عنوان نمونه‌هایی از خط الرسم بدون فاصله نام می‌برند. همان گونه که گوگل معنی کلمات و کاراکترهایی که در کنار هم قرار می‌گیرند را به راحتی درک می کند. حتی اگر در زبان های زبان ژاپنی، هندی و تایلندی فاصله‌ای میان آن‌ها نباشد.

مقاله پیشنهادی: مقایسه Yoast SEO با Rank Math کدام یک بهتر است؟

از جهت دیگر، نیم‌فاصله به زبان فارسی اختصاص ندارد. در زبان‌های پرکاربرد دیگری مانند عربی نیز بکار گرفته شده است. از این نظرگوگل نیم‌فاصله را می تواند درک و ضبط نماید. آیا استفاده یا عدم استفاده از نیم‌فاصله به سئو سایت صدمه خواهد زد؟ گوگل نه‌تنها نیم‌فاصله را در زبان فارسی شناسایی می‌کند بلکه در مرحله کاربری نیز تأثیر مثبت خود را به جای می گذارد و نیم‌فاصله را پیشنهاد می‌دهد. در واقع، استفاده از نیم‌فاصله به سئو سایت آسیب وارد نمی کند.

اما تأثیر مثبت یا منفی نیم‌فاصله در سئو بستگی به رفتار کاربران نیز دارد. به عنوان نمونه، ما در این متن از «نیم فاصله» و شکل درست آن یعنی «نیم‌فاصله» به صورت هم‌زمان استفاده کرده‌ایم.

دلیل آن رفتار کاربران در هنگام جستجو است که هنگام تایپ کردن در نوار جستجو معمولا از ترکیب «نیم فاصله» استفاده می‌کنند و این مسئله تاحدودی می تواند روی شناسایی گوگل از این واژه تأثیر گذار باشد. با این حال، بهتر است از اصول نگارش فارسی و نیم‌فاصله در متن خود استفاده نماییم.

خصوصاً در مواردی مانند افعال مرکب، علامت جمع «ها» و غیره که توسط گوگل پیشنهاد می‌شوند. اما اگر در عنوان یا هدینگ صفحه می خواهید از کلمات کلیدی استفاده کنید و احتمال می دهید شناسایی آن‌ها با نیم‌فاصله سخت شود، می‌توانید از حالت بدون نیم‌فاصله آن نیز استفاده نمایید.

می توان گفت که با استفاده از این تکنیک بیش از 99 درصد عبارات صفحه استانداردهای نگارشی و رسم‌الخط فارسی به درستی رعایت می‌شود و از طرف دیگر در نتایج جستجوگران نگران جایگاه آن نخواهیم بود. با بررسی همه این موارد به نوعی تاثیر نیم‌فاصله در سئو به خوبی نشان داده می شود.

نیم فاصله؛ باشد یا نباشد؟ مسئله این است!

در انتها مبحث تاثیر نیم‌فاصله در سئو باید گفت: ما به دنبال محتوایی هستیم که بر اساس اصول نگارش فارسی طرح ریزی شده باشد. زیرا محتوای تولید شده بر اساس اصول نگارشی، خواندن متن را برای کاربران و مخاطبان روان تر و آسان‌تر می کند. از طرفی ساختار متن نیز منسجم‌تر می شود.

در نهایت می توان گفت که رعایت اصول نگارشی برای بسیاری از مخاطبان ارزشمند بوده و این موضوع حساسیت زیادی را جهت مطالعه و حتی استفاده از متن به همراه می آورد. خصوصاً اگر در حوزه‌هایی مانند خبرنگاری، پزشکی، ادبی، سیاسی و غیره فعالیت می‌کنیم، عدم رعایت نیم‌فاصله می‌تواند روی قضاوت کاربران از تولیدات و متون ما تأثیر منفی به جای گذارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *