تاکنون چیزی درباره الگوریتم رقص گوگل یا Google Dance شنیده‌اید؟ اگر جوابتان منفی باشد تعجب چندانی ندارد چون این الگوریتم را می‌توان یکی از ناشناخته‌ترین الگوریتم‌های موتور جستجوی گوگل دانست. در این مقاله تلاش می‌کنیم تا به معرفی این الگوریتم و توانایی‌های بسیار منحصر به فرد آن بپردازیم؛ بنابراین اگر صاحب کسب‌وکار آنلاین یا متخصص سئو هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

الگوریتم رقص گوگل یا Google Dance چیست؟

رقص گوگل پدیده‌ای است که از طریق آن، جایگاه کلمات کلیدی سایت شما جابه‌جا یا به عبارتی دچار رقص می‌شوند. هنگامی که شما یک مقاله جدید را در وب‌سایت خود انتشار می‌دهید، گوگل برای این‌که جایگاه دقیق محتوای شما را بداند، برای مدتی کوتاه آن را در صفحه اول خود انتشار می‌دهد. گوگل در طی این مدت رفتار کاربران نسبت به صفحه شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و به مقایسه میزان CTR آن در مقایسه با سایت قبلی که در همین رتبه بوده است، می‌پردازد.
به همین دلیل الگوریتم رقص نوعی آزمایش محتوای شما است و اگر از این آزمایش سربلند بیرون آمدید، رتبه‌ی شما را بهبود می‌بخشد. ولی اگر در این چالش شکست خوردید و محتوای شما نرخ کلیک پایینی داشته باشد، به جایگاه پیشین خود بازمی‌گردید؛ بنابراین رقص گوگل را می‌توان جابه‌جایی و نوسان در نتایج جستجو دانست.

الگوریتم رقص گوگل چیست؟

الگوریتم رقص گوگل چه کاربردی دارد؟

با استفاده از الگوریتم رقص گوگل به راحتی می‌توانید جایگاه یک سایت را در نتایج موتور جستجو ارتقاء دهید یا بالعکس باعث نزول جایگاه یک سایت شوید. هر سایتی برای جایگاهی که در موتور جستجوی گوگل دارد اهمیت زیادی قائل است و این مقام و رتبه را به طور مرتب چک می‌کنند.
همان‌طور که اشاره کردیم، تمام سایت‌های اینترنتی به دلیل الگوریتم رقص ممکن است که جایگاهشان ارتقاء یا تنزل پیدا کند. الگوریتم رقص نیز مانند سایر الگوریتم‌های گوگل وظایف مهمی را انجام می‌دهد و در واقع این توانایی را دارد که به بررسی فاکتورهایی که برای رضایت کاربران از صفحات اینترنتی نیاز است، بپردازد.

الگوریتم رقص گوگل چرا به وجود آمد؟

یکی از فاکتورهایی که گوگل برای رتبه‌بندی صفحات وب به آن توجه دارد، میزان رضایت کاربران از این صفحات است. فاکتورهایی همچون رعایت اصول طراحی سایت، نمایش صحیح در موبایل، سرعت مناسب و رعایت استانداردهای نگارشی در محتوا، قبل از این‌که صفحه‌ای از طریق گوگل به کاربر معرفی شود بررسی می‌شوند.
اما برخی از فاکتورها را نیز بعد از نمایش صفحه به مخاطب بررسی می‌کند. فاکتورهایی همچون مدت زمانی که کاربر در صفحه مورد نظر سپری می‌کند، درصد ورود کاربران به سایت مورد نظر، به اشتراک گذاشتن صفحات در شبکه‌های اجتماعی و تعداد نظراتی که از سوی کاربران ثبت شده است.
الگوریتم رقص گوگل از این طریق تلاش می‌کند تا برای تمام صفحات اینترنتی شرایط یکسانی را فراهم کند تا آن‌ها بتوانند جایگاه خود را به دست آورند. بنابراین علت اصلی استفاده از این الگوریتم، تعیین میزان رضایت کاربران از سایت و رتبه‌بندی بر اساس آن‌ است.

تأثیر الگوریتم رقص گوگل بر سئو سایت چیست؟

افرادی که تا حدودی با مباحث سئو و بهینه‌سازی سایت آشنایی دارند، می‌دانند که گوگل برای رتبه‌بندی کلمات کلیدی بیشتر از 300 معیار دارد. امروزه هزاران وب‌سایت وجود دارند که رقابت سختی با یکدیگر برای یک کلمه کلیدی دارند و گوگل باید برای فاکتورهای خود، هر سایت را مورد بررسی قرار دهد.
هنگامی که سایتی با معیار A مطابقت دارد، گوگل به آن امتیاز می‌دهد و رتبه‌اش افزایش پیدا می‌کند. این مسئله به این معنا است که سایت‌های دیگر دچار افت خواهند شد و این روال تا جایی ادامه پیدا می‌کند که تمام این 300 فاکتور گوگل برای تک‌تک سایت‌ها بررسی شود. این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که شما نمی‌توانید از تغییر رتبه خود اجتناب کنید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش سئو وردپرس بصورت گام به گام در سال ۱۴۰۰ [رایگان]

کدام سایت‌ها بیشتر دچار رقص گوگل می‌شوند؟

فراموش نکنید که هر سایت با هر محتوایی می‌تواند بارها رقص گوگل را تجربه کند. اما سایت‌هایی که از شرایط زیر برخوردارند، بیشتر دچار این لحظه خواهند شد:
• سایت‌هایی که روند سئوی خود را به درستی انجام نمی‌دهند و در واقع با معیارهای گوگل همخوانی ندارند. به عنوان مثال محتوای خود را از سایت‌های دیگر کپی می‌کنند، لینک‌سازی با سرعت بالا یا ساخت لینک‌های اسپم و مواردی از این دست.
ن سایت‌هایی که به تازگی به وجود آمده‌اند.
• سایت‌هایی که کلمه‌های کلیدی آن‌ها اخیراً سئو شده و به رتبه پایداری دست نیافته‌اند.

 الگوریتم رقص گوگل و اطلاعات درباره آن
عملکرد الگوریتم رقص گوگل

 

نحوه کار الگوریتم رقص گوگل چگونه است؟

توضیح نحوه عملکرد این الگوریتم تا حدودی دشوار است اما می‌خواهیم با زبان ساده آن را برای شما توضیح دهیم. قطعاً آگاه هستید که تمام سایت‌های اینترنتی به دنبال کسب جایگاه در صفحه اول گوگل هستند. عملکرد الگوریتم رقص گوگل در این‌جا نمایان می‌شود. ممکن است سایت‌های بسیاری را دیده باشید که علی‌رغم نداشتن جایگاه و رتبه مناسب، برای ساعاتی در صفحه نخست گوگل قرار گرفته است. الگوریتم گوگل در ادامه به بررسی شرایط سایت مورد نظر و میزان رضایت مخاطبان در طول این ساعات خاص می‌پردازد.
بنابراین اگر سایتی بتواند در طول این بررسی نتایج قابل قبولی را نشان دهد، از نظر سئو ارتقای چشمگیری پیدا می‌کند. به همین دلیل است که اگر سایتی از رتبه و جایگاه خاصی هم برخوردار نباشد، می‌تواند در رتبه‌های نخست گوگل به چشم بخورد.

 

 الگوریتم رقص گوگل و آشنایی با آن
هدف اصلی الگوریتم رقص گوگل

هدف اصلی الگوریتم رقص گوگل چیست؟

در واقع هدف الگوریتم رقص گوگل یا Google Dance، دعوت کردن سایت‌های مختلف به یک چالش است. چالشی که می‌تواند هر سایتی را به جایگاه و رتبه اصلی خود برساند و به همین دلیل هر سایتی که از در بهینه‌سازی قوی‌تر عمل کرده باشد، به کمک این الگوریتم می‌تواند جایگاه‌های نخست را به دست آورد.

چه سایت‌هایی در برابر رقص گوگل در امان هستند؟

سایت‌هایی که سئو داخلی آن‌ها بسیار خوب انجام شده و همچنین بک لینک‌های (لینک‌سازی خارجی) باکیفیت دارند، در برابر این الگوریتم مقاوم‌تر هستند. این سایت‌ها به جای این‌که از ترفندها و حیله‌های گوناگون استفاده کنند تا الگوریتم‌های گوگل را دور بزنند، تلاش می‌کنند تا از طریق تولید محتوای با کیفیت رضایت مخاطبان خود را جلب کنند و به سوالات و نیازهای آنان پاسخ دهند.
سعی کنید از عناوین جذاب استفاده کنید و با رعایت توضیحات متا و جدی گرفتن آن‌ها، رتبه بالایی را در رقص گوگل به دست آورید. همچنین وجود لینک‌های داخلی و خارجی که به طور کاملاً منظم و اصولی برای این سایت‌ها ساخته می‌شوند، به دیده شدن بیشتر این صفحات و رضایت بیشتر کاربران کمک بسیار بزرگی می‌کنند. در مجموع به خاطر داشته باشید که برای موفقیت هر چه بیشتر، باید محتوایی برای کاربران تولید کنید که برای آن‌ها مفید و جذاب باشد.

تأثیر الگوریتم رقص گوگل بر سئوی سایت

هنگامی که الگوریتم رقص جایگاه صفحه را تنزل می‌دهد چه باید کرد؟

بسیاری از صاحبان سایت‌های اینترنتی یا افراد متخصص در زمینه بهینه‌سازی سایت، نمی‌دانند که باید در برابر الگوریتم رقص گوگل چه واکنشی از خود نشان دهند. هنگامی که الگوریتم رقص، باعث افت جایگاه یک صفحه اینترنتی می‌شود، نیاز به انجام دادن هیچ کاری ندارید. اغلب افراد ممکن است تصمیم بگیرند محتوای خود را ویرایش کنند یا هر اقدام بی‌فایده دیگری که آن‌ها را به صفحه اول بازگرداند. در حالی که گوگل بعد از انجام آزمایش خود، صفحه شما را به جایگاه قبلی بازمی‌گرداند.

چگونه گوگل دنس را تشخیص دهیم؟

همان‌طور که متوجه شدید، به دست آوردن جایگاه و رتبه در گوگل به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. یکی از این فاکتورها پنالتی گوگل نام دارد و در ابتدا شما باید تشخیص دهید که افت رتبه سایت شما به دلیل الگوریتم رقص گوگل است یا پنالتی گوگل؟
پنالتی گوگل خود مبحث مجزایی را می‌طلبد اما به طور خلاصه باید گفت که دو نوع پنالتی داریم؛ دستی و الگوریتم. اگر پنالتی به صورت دستی باشد، با وارد شدن به سرچ کنسول یا وبمستر تولز گوگل، می‌توانید پیغام خطای خود را مشاهده کنید. اگر به این صورت دچار پنالتی نشده باشید، با پیغامی مبنی بر عدم تشخیص هیچ‌گونه مشکلی مواجه می‌شوید.
اما اگر پنالتی الگوریتمی مانند الگوریتم رقص گوگل باشد، در این صورت هیچ پیغام خطایی را در سرچ کنسول گوگل نمی‌بینید و باید به بررسی تمام الگوریتم‌ها گوگل و فاکتورهای سئو بپردازید و دریابید که آیا موارد را درست رعایت کرده‌اید یا خیر.

 

کاربرد الگوریتم رقص گوگل

رقص گوگل هر چند وقت یک‌بار انجام می‌شود؟

الگوریتم رقص گوگل از آگوست سال 2003 طراحی شده است. همان‌طور که می‌دانید گوگل به طور مرتب صفحات موجود را مورد بررسی قرار می‌دهد و بر اساس کلمات کلیدی آن‌ها، یک رتبه‌بندی جدید ایجاد می‌کند. اما الگوریتم رقص تغییرات شدیدتری را اعمال می‌کند.
در ابتدا از این الگوریتم هفته‌ای یک بار برای به روز کردن رتبه‌بندی‌های گوگل استفاده می‌شد و تغییر جایگاه‌ها به حدی چشمگیر بود که احتمال ایجاد تأثیرات منفی بر روی ربات‌های گوگل را به دنبال داشت. استفاده از این الگوریتم به تدریج به ماهی یک بار کاهش پیدا کرد و در حال حاضر تقریباً سالی 10 بار از آن استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری

به خاطر داشته باشید که در هنگام مواجه شدن با الگوریتم رقص گوگل، جای هیچ نگرانی نیست. اگر سایت شما از شرایط مناسبی برخوردار باشد و میزان بالایی از رضایت مخاطب را نیز به همراه داشته باشد، در آزمایش الگوریتم رقص نمره قبولی را کسب می‌کنید. به همین دلیل در آینده به جایگاه‌های بهتر و بیشتری از سوی گوگل خواهید رسید.

برای آشنایی با الگوریتم رنک برین مقاله “راهنمای جامع الگوریتم رنک برین گوگل” را مطالعه کنید.

سوالات متداول درمورد الگوریتم رقص گوگل

الگوریتم رقص گوگل به زبان ساده یعنی چی؟

در حال نگارش…

برای گرفتن نمره خوب از این الگوریتم باید چکار کنیم؟

در حال نگارش…

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *