بازدیدکنندگان، مایه‌ی حیات تمامی وب سایت هاست. درصد موفقیت هر وب سایت به مقدار ترافیکی که برای هر صفحه از وب سایتش از موتورهای جستجو دریافت می‌کند، بستگی دارد. این حقیقت، غیرقابل انکار است!

اما نکته‌ی مهم و قابل بحث انتخاب میان این دو گزینه است: سئو‌یا تبلیغات گوگل؟ اگرچه که هر دوی این موارد، قدرتمندترین رویکردهای جذب ترافیک هستند. سئو خلاصه‌ی عبارت “بهینه سازی موتور جستجو” میباشد و پی پی سی هم به معنای “تبلیغات گوگل” است.

با اینکه هدف نهایی هر دو‌یکسان است، اما خود آنها موضوعات متفاوتی هستند که به تکنیک ها و متدهای متفاوت نیاز دارند.

سئو‌یا تبلیغات گوگل

هر دوی این تکنیک ها برای جذب مخاطبان به وب سایت شما سودمند هستند اما در شرایط مختلف کارایی این دو با‌یکدیگر متفاوت است و ممکن است‌یکی از آنها در برخی شرایط به نسبت دیگری در جذب ترافیک کارایی بیشتری داشته باشد، پس باید میان سئو‌یا تبلیغات گوگل انتخاب کنید.

بازاریاب ها برای کسب موفقیت در اجرای هر دو متد، باید نقاط قوت و محدودیت های خود را شناسایی کنند تا در شرایط بهینه از متد درست استفاده کنند.

مقاله پیشنهادی: آموزش سئو وردپرس بصورت گام به گام در سال ۱۴۰۰ [رایگان]

سئو‌یا تبلیغات گوگل: چه زمانی بهتر است از سئو کمک بگیریم؟

سئو به گروهی از تکنیک ها اطلاق میشود که هدف آنها هدایت وب سایت به صفحه‌ی اول موتورهای اصلی جستجو است.
سئو برای تجارت های آنلاین اهمیت ویژه ای دارد، همانگونه که آمارها نشان میدهند 80 درصد از کل ترافیک ورودی به وب سایت ها از موتورهای جستجو ناشی میشوند.

بدون شک بزرگترین موتور جستجو گوگل است، که روزانه بیش از 3.5 میلیارد جستجو انجام میدهد؛ به همین دلیل اغلب کمپین های سئو برای این موتور جستجوی خاص هدف گذاری میکنند.

حالا سوال اینجاست که:

سئو‌ یا تبلیغات گوگل؟ چه زمانی بهتر است به جای تبلیغات گوگل از سئو استفاده کنیم؟ در ادامه چندین شرایط که در آنها سئو کاربرد بیشتری دارد، ارائه شده‌اند:

هنگامی‌ که نتایج نامتناقض میخواهیم. سئو دوره‌ی بارداری نسبتا طولانی دارد. رسیدن به صفحه‌ی اول نتایج موتور جستجو‌یک شبه‌یا حتی‌یک هفته ای رخ نمیدهد. رسیدن به بالای SERPها زمان بر است.

با این حال، هنگامی‌که وب سایت شما با کمک سئو به آنجا میرسد، دیگر مشکل جذب ترافیک نخواهید داشت. همچنین، اگر با کمپین سئوی خود همراه باشید و برای حفظ و بهبود نتایج تلاش کنید، میتوانید برای مدتی طولانی در صفحه‌ی اول جستجو باقی بمانید و از مزایای بلند مدت آن بهره بگیرید.

وب-سایت-آتوریتی

زمانی که میخواهید‌یک وب سایت آتوریتی بسازید. وب سایت آتوریتی‌یک منبع قابل اتکا برای‌یک موضوع خاص است. هر زمان که کاربران به اطلاعات خاصی در مورد آن موضوع نیاز داشته باشند، این وب سایت باید منبع آنها باشد.‌یک وب سایت آتوریتی، پس از شروع کار، میتواند ترافیک زیادی را فقط بر اساس URL ایجاد کند.

بهترین روش برای ایجاد‌یک وب سایت آتوریتی جذب دائمی‌ترافیک به صفحات خود و در نهایت معروف شدن تا زمانی بازار را تحت سلطه خود درآورید، میباشد. تنها راه برای جذب دائمی‌ترافیک مورد نیاز، استفاده از محتوای هوشمند است که توسط برنامه ریز هوشمند سئو طراحی شده باشد.

زمانی که میخواهید ارزش وب سایت خود را بالا ببرید. وب سایت ها، املاک مجازی هستند. اگر قصد فروش وب سایت خود با قیمت خوبی را دارید، باید ارزش آن را بالا ببرید. عوامل زیادی وجود دارند که روی ارزش سایت و افزایش آن تاثیرگذار هستند. این عوامل شامل میزان ترافیک جذب شده، ثبات این میزان ترافیک، رنکنیگ صفحه، رنکنیگ های موتور جستجو در‌یک دوره‌ی زمانی، محبوبیت لینک ها و غیره، هستند. همه‌ی این موارد در حوزه‌ی سئو قرار میگیرند.

به‌یاد داشته باشید که سئو “کلیک رایگان” نیست. سئو را میتوان کاری پر زحمت برای ایجاد و تبلیغ محتواهای ایجاد شده در نظر گرفت که این کار به صرف زمان و هزینه نیاز دارد.

سئو-در-مقایسه-با-تبلیغات-گوگل

سئو‌یا تبلیغات گوگل: چه زمانی بهتر است از تبلیغات گوگل کمک بگیریم؟

حالا میتوانیم به سراغ بخش دیگری از سوال “سئو‌یا تبلیغات گوگل؟” برویم.

بازاریابی تبلیغات گوگل متد تبلیغات روی صفحات نتایج موتورهای جستجو میباشد. شما دوست دارید هنگامی‌که شخصی جمله ای شامل کلمات کلیدی شما تایپ میکند، تبلیغات شما را در نتایج بالا آمده مشاهده کند.

چرا نام دیگر آن “پرداخت هزینه به ازای هر کلیک” است؟ زیرا باید هزینه‌ی هر کاربری را که روی تبلیغی شما کلیک میکند، پرداخت کنید.

پلتفرم های معروف برای این نوع تبلیغات گوگل ادز (AdWords)، بیگ ادز، و پلتفرم تبلیغاتی فیسبوک هستند. به همچنین سیستم های تبلیغاتی مخصوص به موضوعات خاص نیز وجود دارند.‌یکی از نمونه های خوب این نوع سیستم، تبلیغات PlentyOfFish.com است که روی موضوعات همسریابی تمرکز دارد.

پس چه زمانی باید بین سئو‌یا تبلیغات گوگل، بازاریابی گوگل را انتخاب کنید؟ در ادامه چندین شرایط که در آنها بازاریابی گوگل کاربرد بیشتری دارد، ارائه شده اند:

هنگامی‌که نتایج سریع میخواهیم. نتایج این نوع بازاریابی سریع به دستمی‌آید؛ خیلی سریع!می‌توانید دقیقه ها را قبل از ورود ناگهانی بازدیدکنندگان به صفحات خود بشمارید. دلیل این امر آن است که در لحظه‌ی تایید کمپین تبلیغات گوگل شما (به شرطی که پیشنهادهای شما به حدی خوب باشند که بتوانند از اولویت بیشتری برخوردار شوند)، تبلیغات شما بلافاصله برای میلیون ها نفر نمایش داده میشود. ترافیک تقریبا سریع به وب سایت شما سرریز میشود.

به همین دلیل، تبلیغات گوگل به طرز عجیبی با راه اندازی محصولات، صفحات فشرده، بازاریابی CPA و بازاریابی وابسته شامل پیشنهادات بزرگ تبدیل، پروژه های سرمایه گذاری مشترک (JV)، تبلیغات فصلی، بازاریابی متمرکز بر رویدادها و کمپین های مشابه تجاری آنلاین به خوبی هماهنگ است.

زمانی که ترافیک هدفمند میخواهید. بازاریابی تبلیغات گوگل برخلاف سئو به شما امکان میدهد بر اساس داده های جمعیتی چشم انداز خود را محدود کنید. بسیاری از پلتفرم های تبلیغات گوگل، مانند سایت های شبکه های اجتماعی، به شما امکان میدهند دامنه‌ی سنی، جنسیت، محدوده‌ی درآمد، سطح تحصیلات و حتی وضعیت تاهل افرادی که میتوانند تبلیغ شما را ببینند، تغییر دهید.

سایت های معروف شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک به شما امکان میدهند افراد را بر اساس سرگرمی‌هایشان هدف قرار دهید. به همین دلیل تبلیغات گوگل متدی عالی برای هدف قرار دادن افرادی است که تجارت شما به آنها نیاز دارد.

متد مناسب تجارت شما

زمانی که قصد دارید‌یک آفر زمان دار را ارائه کنید. محصولات، خدمات و رویدادهای دارای تاریخ انقضا همیشه به زمان وابسته هستند. اغلب، دوره‌ی بارداری طولانی مدت کمپین های سئو نتایج دیرهنگامی‌را ارائه میکند. برای این پیشنهادات دارای تاریخ انقضا، بهتر است از متد تبلیغات گوگل استفاده شود. آفری را ارائه داده اید که 2 روز دیگر پایانمی‌یابد؟ مسئله ای نیست. متد تبلیغات گوگل میتواند در عرض چند دقیقه میزان ترافیک مورد نیاز شما را جذب کند.

زمانی که وب سایت شما برای سئو طراحی نشده باشد. سئو به محتواهای با کیفیت که پیوسته به روز شوند، نیاز دارد. این تنها‌یکی از راه هایی است که 1) به موتورهای جستجو اطلاع دهید موضوع شما مرتبط است 2) به موتورهای جستجو‌یادآوری کنید که وب سایت شما را در صدر نتایج جستجو نمایش دهند.

برخی وب سایت ها برای این اهداف طراحی نشده اند. برای مثال صفحات فشرده، محتوای مورد نظر برای جلب نظر گوگل برای نمایش وب سایت شما در صفحه‌ی دوم نتایج را هم ندارد. برای وب سایت هایی مانند این، میتوان از طریق کمپین های تبلیغات گوگل ترافیک ایجاد کرد.

اگر میخواهید بر نتایج جستجو برای گروه کلمات کلیدی خود تسلط داشته باشید. نتایج تبلیغات گوگل بالاتر از نتایج جستجوی ارگانیک نمایش داده میشوند. این موقعیت برجسته به این معنی است که در بسیاری از موارد، 50 درصد از ترافیک جستجو به 3 لینک برتر اسپانسر شده اختصاصمی‌یابد.

با غیبت در تبلیغات گوگل، این موقعیت را به رقبای خود تقدیم میکنید. اگر میخواهید میزان کلیک برای جستجوهای موجود برای کلمات کلیدی مرتبط با تجارت خود را افزایش دهید حتما باید در تبلیغات گوگل شرکت کنید.

در برخی شرایط باید میان سئو‌یا تبلیغات گوگل انتخاب کنید. به نظر من نباید میان این دو‌یکی را برای همیشه انتخاب کنید، بلکه هر دو مهم و مکمل‌یکدیگر هستند و بخشی از استراتژی های بازاریابی آنلاین میباشند.

منبع: https://www.wordstream.com/blog/ws/2010/08/19/seo-vs-ppc

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − نه =