این مقاله را با یک سوال آغاز می کنیم، به نظر شما بهترین افزونه سئو وب سایت برای بهینه سازی سئو وب سایت به صورت فنی کدام افزونه می باشد؟ سئو فنی یکی از بحث های مهم برای افراد دارای وب سایت می باشد. در فضای وردپرس افزونه های زیادی تعریف شده است. در این نوشتار درصددیم که دو افزونه رنک مث و یواست را باهم مقایسه کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید:

آیا افزونه‌های سئو برای رتبه گرفتن کافیست؟

خیر به هیچ وجه ! به اشتباه بعضی از دوستان به این شکل فکر می‌کنند که وقتی بهترین افزونه وردپرس سئو را انتخاب کردند دیگر سئو انجام شده و نیاز به کار دیگری ندارد بله این موضوع زمانی درست است که هیچ رقیبی نداشته باشید و کلمه کلیدی شما کاملا خالی از رقابت باشد.

تک سئو

سئو داخلی و سئو خارجی

همان طور که می دانید ما در بحث سئو با سه گونه مختلف سئو روبرو هستیم که عبارتند از : on-page seo – technical seo (سئو  فنی)- off-page seo. افزونه ها در وردپرس باعث می شوند که سئو فنی شما ارتقا یابد. برای نمونه به شما این امکان را می دهد که تا  meta-data، توضیحات meta، واژه کلیدی و سایر موارد مربوط به سئوی فنی را خودتان به راحتی تنظیم کنید. البته ویژگی هایی مثل بالا بردن سرعت بارگذاری وب سایت، ریدایرکت کردن، یا همان تغییر مسیر هم در این افزونه ها وجود دارد.

Rank math یا Yoast؟ مسئله این است

افزونه های فراوانی برای بهینه سازی در سئو موجود است. دو افزونه که از محبوبیت بیشتری بین کاربران برخوردارند، افزونه یواست سئو و افزون رنک مث می باشند. این دو افزونه همه ابزارهایی که برای سئو یک وب سایت احتیاج هست، را دارا می باشند.

ویژگی های دو افزونه! رنک مث یا یواست سئو؟

همان طور که در ویدئو هم به ویژگی های این دو افزونه اشاره شد، بهتر دیدیم که فهرست کاملی از این قابلیت ها را برای شما تهیه کنیم. در پایین در نظر داریم که به برخی از این قابلیت ها مجددا اشاره کنیم، این قابلیت ها برای هر دو افزونه به یک اندازه در دسترس نمی باشد

 • حجم افزونه ها
 • شمارنده لینک ها
 • محیط دو افزونه
 • کلمه کلیدی کانونی
 • قابلیت  Breadcrumbs
 • اتصال به گوگل وب مستر
 • پنج پست و کلمه کلیدی مهم و ضعیف
 • پشتیبانی از ووکامرس
 • کد های اسکیما (Schema)
 • نقشه خودکار سایت یا XML Sitemap
 • ویرایشگر فایل Htaccess و robots
 • قابلیت NoFollow کردن لینک های خارجی
 • ردیابی صفحات 404

در ادامه با مقایسه دو افزونه مورد نظر با ما همراه باشید

حجم افزونه رنک مث و یواست سئو

در ابتدا بحث حجم افزونه را بررسی می کنیم همان طور که مشخص است حجم افزونه رنک مث از نصف یواست هم کمتر است، و در زمینه حجم افزونه، برتری با افزونه یواست است.

حجم افزونه های رنک مث و یواست سئو
حجم افزونه های رنک مث و یواست سئو

شمارنده لینک ها رنک مث و یواست

مزیت شمارنده لینک ها در افزونه رنک مث موجود می باشد که کار آن به این صورت است که نشانگر تعداد لینک هایی است که به سایر صفحات وب سایت ما موجود است و همین طور مشخص کننده این است که پست وب سایت ما به چه تعداد در متون دیگر لینک شده است. این قابلیت بسیار مفید در افزونه یواست وجود ندارد.

محیط دو افزونه رنک مث و یواست

برای اینکه قادر باشیم امتیازات این دو افزونه را به شیوه بهتری با هم مورد تحلیل قرار دهیم بهتر است به محیط این دو افزونه را مورد بررسی قرار دهیم. برای آشنایی بهتر با محیط دو افزونه حتما ویدئو تهیه شده را به دقت تماشا کنید.

همان طور که واضح و مبرهن است در این بخش می توانید به سادگی با فشردن یک کلیک، تیتر و توضیحات متن مورد نظرتان را به آسانی مورد ویرایش قرار دهید. در ضمن در هر دو افزونه با تنظم واژه کلیدی و بهبود متن، امتیازهایی که به خاطر متن به شما داده می شود، تغییر خواهد کرد. این امکان باعث بررسی بهتر متن و مقاله و غنی تر شدن آن از نظر بحث سئو خواهد شد.

محیط دو افزونه رنک مث و یوئست

کلمه کلیدی اصلی در رنک مث و یواست

امتیاز بعدی واژه کلیدی اصلی یا کانونی است که این مزیت حتی در نسخه رایگان افزونه رنک مث وجود دارد و امکان انتخاب پنج واژه کلیدی کانونی مهیاست. اما این قابلیت تنها در نسخه پولی افزونه یواست موجود است و در نسخه رایگان این افزونه فقط امکان انتخاب یک واژه موجود است.

مقاله پیشنهادی: کلمات کلیدی طولانی (Long Tail Keywords) چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟ 

قابلیت  Breadcrumbs

این قابلیت در هر دو افزونه موجود می باشد برد کرامب ها این امکان را به وجود می آورند که سلسله مراتب صفحات وب سایت  به سایت گوگل منتقل شود تا این سلسله مراتب در بخش زیر عنوان های موتور جستجوی گوگل نشان داده شود.

برای این منظور که بردکرامب ها به شکل تصویر بالا به نمایش درآید احتیاج دارد که یک سری کدهای خاص در صفحه وب سایت گنجانده شود که این قابلیت ها به صورت خودکار در هر دو افزونه وجود دارد و اعمال می شود.

بردکرامب ها رنک مث و یوئست

اتصال به گوگل وب مستر

ارتباط به گوگل سرچ در افزونه رنک مث وجود دارد اما این قابلیت در افزونه یواست در دسترس نمی باشد.

قابلیت پنج پست و کلمه کلیدی مهم و ضعیف در رنک مث

افزونه رنک مث در ورژن پولی یک قابلیت جالب دارد و آن این است که 5 پست برتر سایت و 5 پست ضعیف سایت کاربر را به کاربر اعلام می کند در ضمن در این افزونه 5 واژه کلیدی مهم و 5 واژه کلیدی نامناسب وب سایت به کاربر اعلام می شود تا کاربر راحت تر این امکان را داشته باشد که در بحث مربوط به سئو وبسایت خود عمل کند.

پشتیبانی از ووکامرس در رنک مث و یواست

هم افزونه یواست و رنک مث از قابلیت ووکامرس پشتیبانی می کنند و بخش های مربوط به ووکامرس را برای کاربر سئو سازی می کنند. البته افزونه یواست یک قابلیت اضافی دارد که رایگان هم نمی باشد که با خرید آن کاربر بهتر می تواند افزونه یواست را با بخش ووکامرس هماهنگ کند.

پشتیبانی از ووکامرس در رنک مث و یوئست

کد های اسکیما (Schema)

در زمینه کدهای اسکیما افزونه رنک مث بسیارعالی عمل کرده است و این قابلیت در افزونه رنک مث بسیار عالی از پس کار برآمده است در این افزونه تعداد بسیاری کد اسکیما موجود است که با تنظیم آن ها مطالب وب سایت کاربر را به شکل بهتری به سایت گوگل نشان خواهد داد.

در این زمینه افزونه رنک مث خیلی بهتر از افزونه یواست عمل کرده است در ضمن در افزونه رنک مث به آسانی می شود ریچ اسنیپت را ویرایش کرد. ریچ اسنیپت به کدهایی گفته می شود که دیتاهای دقیق تر از وب سایت را به موتورهای جستجو منتقل می کنند

نقشه خودکار سایت یا XML Sitemap در رنک مث و یواست

در افزونه یواست قابلیت نقشه سایت به خوبی لحاظ شده است و لازم نیست برای وب سایت، کاربر افزونه جدا تعبیه کند این قابلیت در رنک مث هم دیده شده و نقشه سایت در این افزونه هم وجود دارد.

در مبحث ریدایرکت ها و تغییر مسیرها این دو افزونه تنها یک تفاوت دارند و آن این است که ریدایرکت ها در ورژن رایگان رنگ مث در دسترس است اما برای افزونه یواست باید از ورژن پولی استفاده کرد. ولی از نظر نوع عملکرد در یک سطح قرار دارند. در ضمن افزون رنگ مث مزیتی دارد به نام پیگیری صفحات 404 که به کاربر این امکان را می دهد که فهرستی از صفحات داخل وب سایت را که با ارور 404 روبه رو شده  به نمایش بگذارد.

ویرایشگر فایل robots و htaccess در رنک مث

ویرایشگر فایل robots و htaccess و در افزونه رنک مث موجود می باشد ولی افزونه یواست فاقد این قابلیت است.

ویرایشگر فایل Htaccess و robots در رنک مث

قابلیت No Follow کردن لینک های خارجی و ردیابی صفحات 404

این قابلیت های ذکر شده در بالا که قابلیت های به غایت جذاب و جالب است، در افزونه رنک مث موجود است ولی این قابلیت ها در افزونه یواست در دسترس نمی باشد.

در این نوشتار مزایا و قابلیت های این دو افزونه را بررسی کردیم. البته باید این را در نظر داشته باشید که قابلیت های پرمیوم افزونه یواست از ورژن 15 به بعد به یک اکانت اصلی احتیاج دارد و کاربر حتما باید ورژن اصلی را جهت دسترسی به این قابلیت ها تهیه کرده باشد و با تهیه این افزونه از سایت های ایرانی فقط به قابلیت های رایگان این افزونه دسترسی خواهید داشت.

با توجه به قیمت دلاری ورژن پولی افزونه یواست  پیشنهاد می شود که از افزونه رنک مث استفاده نمایید به این دلیل که قابلیت های رایگانی در این افزونه هست که در ورژن پولی افزونه یواست هم موجود نمی باشد.

درون ریزی Rank Math به Yoast SEO

از آن جا که افزونه رنک مث مدتی بعد از افزونه یواست مورد توجه کاربران قرار گرفته است. سازندگان افزونه رنک مث قابلیت درون ریزی را به این افزونه اضافه کرده اند. برای مثال اگر کاربری از افزونه یواست استفاده می کند پس از نصب افزونه رنک مث به آسانی و به طور خودکار همه تنظیمات کاربر به افزونه جدید منتقل می شود.

درون ریزی Rank Math به Yoast SEO

2 دیدگاه - نظر خود را بنویسید و سورپرایز شوید!

 • سلام و احترام.
  من از افزونه رنک مث استفاده می کنم اما در هنگام ریدایرکت ها، با مشکل مواجه می شوم و در برخی موارد ریدایرکت ها انجام میشه اما در برخی موارد خیر. نمی دانم مشکل این امر کجاست؟
  مشکل بعدی که دارم این هست که صفحه checkout سایتم روی صفحه cart ریدایرکت شده. این باعث میشه که مشتریان نتوانند همین طوری وارد صفحه آخری بشن. از این نظر خوبه. اما در کنسول سایتم، ارور 302 زده. نمی دانم برای رفع این مشکل باید چه کنم؟؟ امکان داره راهنمایی بفرمایید…

  • سلام وقت بخیر کاربر گرامی، از نسخه رایگان افزونه سئو رنک مث استفاده میکنید یا پولی؟ اگر نسخه خریداری شده و پولی است بفرمایین از چه وب سایتی خریداری کردین؟ چون مواردی که نسخه نال شده هستند از این قبیل مشکلات دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهار =