نام دامنه یا domain name یکی از مهمترین مواردی است که در زمان شروع یک کسب و کار اینترنتی و طراحی وب سایت به دلیل غیر قابل تغییر و ویرایش بودن آن، باید به آن توجه فوق العاده ویژه ایی داشته باشیم و تمام انرژی خود را بگذاریم تا بتوانیم 1 بار برای همیشه یک نام دامنه فوق العاده بهینه و مناسب برای وب سایت خود انتخاب کنیم! به علت اهمیت بالای این موضوع و عدم وجود منابع آموزشی کافی در این زمینه، تصمیم به نگارش این مقاله با عنوان “آموزش جامع انتخاب نام دامنه وب سایت در ۱۵ گام طلایی” گرفتیم. ما در شرکت طراحی سایت پردیسان سیستم همیشه به دنبال حل مشکلات و مسائل مشتریان خود هستیم. پس حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید مهمترین تصمیم خود را به درستی بگیرید.

اصلا نام دامنه یا دامین چیست؟

همانند تمام اماکن مختلف در دنیا که هر کدام برای خود یک آدرس منحصر به فرد دارند، تمام وب سایت های اینترنتی هم دارای یک نام اختصاصی برای خود هستند! پس در واقع نام دامنه یا دامین، همان آدرسی است که شما با وارد کردن آن در مرورگرتان وارد یک وب سایت اینترنتی مانند www.PardisanSystem.com می‌شوید.

تفاوت نام دامنه، پسوند دامنه و زیر دامنه در چیست؟

دامنه: دامنه اصلی متصل به هاست وب سایت شما است که می‌توانید وب سایت اصلی خود را با آن اجرا کنید و به نمایش درآورید.

زیر دامنه: زیر دامنه در واقع یک زیر شاخه از دامنه اصلی وب سایت شما است که با یک نقطه از دامنه اصلی جدا می شود. مانند client.pardisansystem.com که یک زیر دامنه برای دامنه pardisansystem.com است. زیر دامنه قابلیت اجرای یک محتوای کاملا مجزا به نسبت دامنه اصی سایت را دارد.

پسوند دامنه: پسوند‌های دامنه معمولا برای تعریف نوع کاربری یک وب سایت مورد استفاده است. بعنوان مثال شرکت پردیسان سیستم برای سایت خود که یک وب سایت شرکتی و تجاری است، از پسوند دامنه com. استفاده می‌کند. با انواع مختلف پسوندهای موجود دامنه، جلوتر بیشتر آشنا می‌شوید.

بخش‌های مختلف نام دامنه

بخش‌های مختلف نام دامنه

چرا اهمیت نام دامنه اینقدر تاکید می‌شود؟

فرض کنید شما قصد راه اندازی یک کسب و کار محلی مانند یک مغازه یا کافه را دارید، برای اینکه کسب و کار شما درآمد و رشد بالایی داشته باشد، حتما باید آن را در یک محله پرتردد شهر که همچنین دارای یک آدرس بسیار سرراست هم باشد تا مشتریانتان شما را به راحتی پیدا کرده و مهمتر از آن، بتوانند آدرس مغازه یا کافه شما را هم برای همیشه به خاطر بسپارند!

منظور از یک آدرس سرراست و محله پرتردد شهر به این معنی است که مشتری شما بتواند مکان کسب و کار شما را به راحتی و در کسری از ثانیه به خاطر آورد و با سریع ترین روش ممکن بتواند به مغازه شما بیاید، و ترجیح دهد به جای اینکه به مغازه رقیب شما برود، پیش شما بیاید! چون شما در دسترس تر و راحت تر هستید و احتیاجی نیست خودش را به دردسر بیندازد.

در دنیای دیجیتال و اینترنت هم دقیقا به همین صورت است! شما وقتی تصمیم به راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی یا وب سایت می‌گیرید، از همان ابتدا حتما باید به فکر انتخاب یک آدرس اینترنتی سر راست و ساده با دسترسی بسیار ساده باشید! تا وقتی کاربری یکبار به وب سایت شما آمد، از دفعه بعد به راحتی آدرس دامنه وب سایت شما به خاطر سپرده و بتواند بدون کوچکترین فکری آدرس وب سایت شما را در بالای مرورگر خود وارد کرده و وارد وب سایت شما شود!

3 دلیل مهم برای صرف انرژی بیشتر برای انتخاب نام دامنه درست!

1. نام دامنه اولین چیزی است که مشتریانتان از شما میبینند!

آدرس وب سایت شما یا همان URL سایت، اولین چیزیست که کاربران آن را میبینند. با این تعریف باید تمام تلاش خود را بکنید تا نامی را برای سایت خود انتخاب کنید که ماندگاری و اثربخشی زیادی در ذهن کاربر داشته باشد.

2. نام دامنه وب سایت تاثیر بسیار زیادی بر سئو سایت شما دارد!

استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما در نام دامنه وب سایتتان می‌تواند سرعت ایندکس شدن وب سایت و ورود به نتاج موتورهای جستجوگر مانند گوگل، یاهو و بینگ تا 5 برابر افزایش دهد.

3. نام دامنه شما معرف و بیانگر اولیه برند شماست!

هیچگاه کوتاه مدت فکر نکنید و از همین ابتدا تلاش کنید تا نامی را برای سایت خود انتخاب کنید که در بلند مدت قابلیت برند سازی و رقابت با رقبا را داشته باشد.

16 گام طلاییِ انتخاب نام دامنه، به همین سادگی

۱. از پسوند های نام دامنه مناسب ( com .net .org.) استفاده کنید.

درصد استفاده از پسوند های نام دامنه

بیشترین درصد استفاده از پسوند نام دامنه به com. تعلق دارد.

در این که com. همچنان بهترین انتخاب است شکی نیست، زیرا آسان ترین و آشنا ترین حالت برای به خاطر سپردن نام دامنه com. است. طبق تحقیقات انجام شده توسط Domain Name Stat از کل دامنه ها دارای پسوند 43٪ متعلق com. است. (org. و net.) بعد از com. پرطرفدار ترین هستند. پسوند ir. هم مربوط به دامنه‌های ملی ایران است.

توصیه ما: 

اگر این موارد گرفته شده، بهتر است یک نام دامنه جدید انتخاب کنید.

2. انتخاب نام دامنه قابل برند شدن، بهتر از انتخاب یک نام عمومی است!

یک نام دامنه عمومی معمولاً عاری از هرگونه کلمات کلیدی است و به سختی در ذهن سپرده می‌شود، در حالی که انتخاب یک نام دامنه حرفه‌ای میبایست قابلیت برند شدن داشته و کاملا منحصر به فرد و خاص باشد و از رقبا جدا و خلاقانه تر باشد!

در اینجا 3 راه برای انتخاب نام دامنه با مارک تجاری ذکر می‌شود.

  1. ایجاد کلمات جدید: می‌توانید کلمات جذاب و جدید خود را بسازید. مانند کاری که Google, Bing, Yahoo انجام داده اند.
  2. از کلمات موجود استفاده کنید: برای یافتن کلمات جالب متناسب با نام تجاری خود می‌توانید از اصطلاح نامه استفاده کنید.
  3. از مولدهای نام دامنه استفاده کنید: این ابزارها می‌توانند به شما کمک کنند تا از ایده‌های دامنه و کلمات کلیدی اولیه خود یک نام دامنه منحصر به فرد و قابل علامت تجاری ایجاد کنید.

3. انتخاب نام دامنه ای کوتاه

نمودار انتخاب نام دامنه بر اساس تعداد کارکتر

منبع:  datagenetics.com

طبق تحقیقات انجام شده توسط DataGenetics.com بیشترین طول نام تقریباً 14 حرف است. همه این داده ها نشان می‌دهد که شما باید نام دامنه خود را مختصر نگه دارید.

 پس بهترین نام دامنه دامنه ای با 10 تا 14 کاکتر است.

4.

4. اطمینان حاصل کنید که نام دامنه املای آسانی دارد.

محبوب ترین وب سایت های جهان؟ Google ، Facebook ، Twitter ، Instagram ، Yahoo ، CNN نکته قابل توجه بین همه آن‌ها هجی کردن آسان آن‌ها است.

پس بازدید کنندگان شما باید بتوانند نام دامنه شما را بدون مشکل تایپ کنند.

5. اطمینان حاصل کنید که تلفظ نام دامنتان آسان است.

نام دامنه خود را روی یک کاغذ بنویسید و از 10 نفر بخواهید آن را تلفظ کنند. اگر بیش از چند نفر در تلفظ آن تلاش می‌کنند، باید آن را ساده کنید.

اگر میخاهید نام دامنه شما به راحتی در ذهن ها سپرده شود و به دیگران منتقل شود تنها راه ممکن: 

  1. هجی کردن آن آسان باشد.
  2. تلفظ آن آسان باشد.

6. از استفاده خط و عدد در انتخاب نام دامنه پرهیز کنید.

خط یا عدد تلفظ نام دامنه شمارا دشوار می‌کند. تصور کنید facebook  بین دو کلمه face و book از خط فاصله استفاده می‌کرد(face_book) ، آیا به این سرعت گسترش پیدا می‌کرد؟

افکار بلند مدت

افکار بلند مدت

آیا شما آماده ازدواج با دامنه خود هستید؟ زیرا نام دامنه از بزرگترین عناصری است که سالها نام تجاری شمارا تعریف میکند. اگر تصمیم بگیرید نام دامنه را در آینده تغییر دهید برای برند تجاری و رتبه بندی سئو شما ضرر دارد. پس وقتی دامنه خود را انتخاب می‌کنید، بلند مدت فکر کنید.

7. استفاده از کلمات کلیدی.

استفاده از کلمات کلیدی در انتخاب نام دامنه به بهبود سئوی سایت شما کمک بسیاری می‌کند اما این کار نیازمند تفکر عمیق در باره نام دامنه است. استفاده از کلمه کلیدی در ابتدای نام دامنه تاثیر بسیار زیادی بر رتبه و سئو وب سایت شما خواهد داشت.

برای پیدارکردن کلمه کلیدی مرتبط با کسب و کارتان می‌توانید از ابزار Keywordtool.io استفاده کنید.

8. نام دامنه مورد نظرتان را در شبکه های اجتماعی جست و جو کنید.

قبل از انتخاب نام دامنه و شروع به برند سازی با آن نام حتما نام دامنه مورد نظر را در شبکه‌‌های اجتماعی مختلف جست و جو کنید تا از تک بودن آن مطمئن شوید تا از نظر مشکلات و مسائل قانونی نیز در آینده دچار مشکل نشوید. ابزار  Konwem.com به شما این امکان را می‌دهد تا در سریع ترین زمان ممکن نام دامنه ی منتخب خود را در شبکه های اجتماعی مختلف بررسی کنید.

نکته: برای این که بتوانید یک برند معتبر بسازید بهتر است نام دامنه و اکانت های شبکه های اجنماعی شما یکسان باشد، با این کار مشتریان شما راحتتر شمارا در شبکه های اجتمائی پیدا می‌کنند.

keywordtool.com

9. استفاده از نام منطقه هدف در انتخاب نام دامنه.

اگر کسب کار شما به یک منطقه خاص محدود می‌شود، شما می‌توانید از نام آن منطقه در نام دامنه خود استفاده کنید تا مردم آن منطقه بیشتر با کسب و کار شما آشنا شوند.

به طور مثال اگر شما یک شرکت حسابدای در تهران تاسیس کردید می‌توانید از نام تهران در دامنه خود استفاده کنید تا مردم تهران از خدمات رسانی شرکت شما مطلع شوند. مثل TehranAcc.com

10. به هیچ عنوان نام دامنه فارسی انتخاب نکنید.

کلمات فارسی در کتار کلمات انگلیسی از نظر نوشتاری تایپ را سخت می‌کند حتی ممکن است در مرورگر مشکلاتی ایجاد کند. به همین علت استفاده از این نوع کلمات کلیدی اصلا توصیه نمی‌شود.

11. ثبت حداکثر پسوند‌های دیگر پس از انتخاب قطعی نام دامنه.

هنگامی که نام دامنه را انتخاب کردید، سعی کنید حدالمکان تمای پسوند های ثبت نشده را با نام دامنه ای که انتخاب کردید خریداری کنید. با این کار راه را برای سو استفاده از سایت‌های پر بازدید خواهید بست.

پسوند های نام دامنه

12. توجه به محاوره نام منتخب.

اگر نام دامنه منتخب شما از لحاظ تلفظ ممکن است در شنیدار به صورت دیگری شنیده شود حتما حالت هایی که شنیده می‌شوند نیز ثبت کنید.مانند وب سایت tizland که ممکن است در شنیدار d اخر شنیده نشود و tizlan تایپ شود.

13. هوشمندانه مخفف کنید.

استفاده از مخفف چند کلمه فقط در شرایط خاص جایز است. گاهی لازم است در انتخاب نام دامنه از مخفف چند کلمه استفاده کنید تا از طولانی شدن نام دامنه جلوگیری کنید، در این صورت باید توجه داشته باشید که نام دامنه شما بی معنا نشود.

💬 سوالات متداول انتخاب نام دامنه

آیا دامنه سایت بر سئوی سایت تأثیر دارد؟

بله! در سئوی سایت‌ها عوامل کوچک و بزرگ زیادی دخیل هستند که یکی از آن‌ها انتخاب نام دامنه وب سایت می‌باشد! برای اینکه سئوی سایت قوی‌تری داشته باشید، سعی کنید از پسوندهای بین المللی برای نام دامنه سایت خود استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله پردیسان سیستم را با دقت بخوانید.

از کجا خرید دامنه سایت خود را انجام دهم؟

برای خرید دامنه و ثبت آن می‌توانید از شرکت‌های مختلف مثل پردیسان سیستم بهره ببرید‌‌‍! این شرکت‌ها که علاوه بر ثبت دامنه، هاست دلخواه و مناسب شما را نیز برای فروش دارند، نام دامنه وب سایت شما را با هر پسوندی که بخواهید به ثبت می‌رسانند و به شما می‌فروشند. پردیسان سیستم، ایرنیک، ایران هاست، ایران سرور، آذر آنلاین و هاست ایران از جمله شرکت‌هایی هستند که مسئولیت فروش دامنه سایت در کشور بزرگ ایران را بر عهده دارند.

دامنه انتخابی من قبلا ثبت شده! اما مالک فعلی مایل به فروش آن است. آیا می توانم آن را بخرم؟

قطعا ممکن است شما وسوسه شوید و حتی حاضر به پرداخت هزینه های گاهاً بالا نیز باشید اما شدیداً توصیه می کنیم که این کار را نکنید. هر دامنه سایت یک ارزشی در نزد گوگل دارد و فروش یک دامنه به این معنی نیست که سوابق آن دامنه در پیش گوگل پاک می شود. این دامنه ها گاهاً ممکن است بخاطر برخی تخلفات در سئوی سایت از طرف گوگل مسدود شده باشند و شما که از هیچ چیز خبر ندارید، این دامنه ها را می خرید و در موضوعات مختلف از جمله ایندکس شدن سایت تان دچار مشکل خواهید شد.

از کجا بفهمیم که دامنه‌ای قبلا ثبت شده یا نه؟

بعد از انتخاب نام دامنه وب سایت خود، باید بررسی کنید که آیا این دامنه مدنظر شما در دسترس و قابل ثبت است یا نه. شاید با خود بگویید که سرچ کردن دامنه مدنظر راه خوبی باشد اما به هیچ وجه اینطور نیست! برای بررسی در دسترس بودن نام دامنه سایت انتخابی، باید از ابزارهای مخصوص که در سطح اینترنت وجود دارند، بهره بگیرید. پیشنهاد پردیسان سیستم به شما استفاده از صفحه ثبت دامنه در پردیسان سیستم است. کافیست وارد این سایت شوید و دامنه خود را وارد کنید. این سایت تمامی پسوندهای موجود و در دسترس برای دامنه انتخابی شما را چک می کند و به شما می گوید که آیا دامنه انتخابی با پسوند مدنظر شما قبلاً ثبت شده یا شما می توانید آن را بخرید.

چگونه نام دامنه وب سایت را انتخاب کنم؟

لطفا همین مقاله را از ابتدا تا انتها دوباره بخوانید 🙂

آیا دامنه‌های بین‌المللی نسبت به دامنه‌های IR دارای مزیت خاصی هستند؟

مهمترین مزایای دامنه‌های بین‌المللی امکان استفاده از آن‌ها برای تبلیغات گوگل ادز می‌باشد. متاسفانه بدلیل تحریم‌های موجود امکان استفاده از تبلیغات گوگل ادز بروی دامنه‌های IR وجود ندارد.

3 دیدگاه - نظر خود را بنویسید و سورپرایز شوید!

  • از کجا باید بفهمم که چه دامنه ایی قابلیت ثبت کردن داره و چه دامنه ایی نداره؟

  • خیلی ممنون شما این مقاله رو به من پشنهاد کردید و کاملا کارم رو حل کرد ازتون ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

تحلیل رایگان سئو سایت شما

200 هزار تومان رایگان!
بررسی دقیق و ارائه راهکارهای رشد سایت

یک تحلیل جامع و بیان راه حل‌های افزایش بازدید سایت و فروش شما
وب سایت من را آنالیز کنید
همین الان از این فرصت استفاده کن دوست من! بعد از ثبت اطلاعات حتما با شرکت ما تماس بگیرید
close-link