اکثر افراد فعال در زمینه سئو، محتوا را ابزاری می شناسند که از آن جهت کسب جایگاه در نتایج جستجو استفاده می کنند. همین امر سبب بی توجهی ما به استانداردهای نگارشی شده و فقط در پی تکرار مفاهیم و تعداد کلمات در صفحه هستیم. در این مقاله قصد داریم شما را با تأثیر علائم نگارشی بر سئو بیشتر آشنا کنیم.

آموختن سئو و دستیابی به رتبه اول گوگل با پیچیده تر شدن الگوریتم های گوگل، ساده تر خواهد بود. در چند سال اخیر، بکارگیری کلمات کلیدی در مکان مناسب و همچنین درک ربات های گوگل از متن را بیشتر از رضایت کاربران در نوشتن محتوا مد نظر قرار می دادیم.

اما در حال حاضر دیگر با وجود الگوریتم هایی همچون الگوریتم برت و الگوریتم رنک برین گوگل جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد. امروزه هدف ما از نگارش محتوا، در نظر گرفتن مواردی مانند جواب دادن به پرسش های مخاطبین، جلب رضایت کاربر و همچنین به وجود آوردن حس خوب در مخاطب است.

پرسش اصلی ما اینجاست که آیا امکان تأثیر علائم نگارشی بر سئو وجود دارد؟ می توانیم به این سؤال اینگونه جواب دهیم، از آنجا که رعایت استاندارد های نگارشی نقشی مؤثر بر تجربه کاربر و همچنین خوانایی متن دارد، در نتیجه این امر رضایت کاربر را به دنبال داشته که هدف نهایی گوگل نیز محسوب می گردد.

از این رو می توان گفت که در صورتی که از علائم نگارشی به شکلی صحیح بهره گیریم، می تواند تأثیر بسزایی در سئوی سایت داشته باشد.

شاید تصور شما در مورد گوگل این باشد که درک این موتور جستجو از زبان فارسی به اندازه زبان انگلیسی قوی نمی باشد، البته این مسئله درست است اما این موضوع بیشتر از آن چیزی است که ما تصور می کنیم. از این رو، قصد داریم با ارائه چندین مثال به شما میزان توانایی گوگل در درک علائم نگارشی و محتوای فارسی را نشان دهیم.

مشخص شدن مفهوم کلمه درون جمله

بدون در نظر گرفتن عبارات جانبی، امکان درک مفهوم واقعی یک کلمه آسان نیست. ذهن ما به انجام این کار در طول روز و به شکلی ناخودآگاه می پردازد. برای مثال، کلمه “شیر” در زبان فارسی از معانی متعددی برخوردار است، از این رو، وجود کلماتی از جمله خوراکی، جنگل، ساختمان و غیره در کنار آن می تواند به ما جهت درک بهتر مفهوم کلمه “شیر” در هر موقعیتی کمک کند.

گوگل به معرفی الگوریتم BERT به صورت رسمی در اکتبر سال 2019 پرداخت. این الگوریتم سبب ایجاد مهمترین تغییرات در الگوریتم های گوگل پس از اینکه رنک برین در سال 2014 معرفی شد، گردید. درک هدف کاربر از جستجو را می توان مهمترین و اصلی ترین هدف آن دانست و انجام این کار با ارزیابی تأثیر کلمات بر یکدیگر صورت می گیرد.

نتیجه بسیار جالب است، چرا که سایت های نمایش داده شده به کاربر، به هدف نهایی کاربر از جستجو پاسخ داده، به جای اینکه بر کلمات کلیدی متمرکز شود. برای مثال، در صورتی که کلمه “شیر” با کلماتی همچون آب، کم چرب، وحشی و غیره به کار رود، در این صورت مفهوم این کلمه عوض می شود.

پرسش دیگری که ممکن است در اینجا مطرح گردد این است که حال که تأثیر کلمات را بر یکدیگر پذیرفتیم، ارتباط این موضوع با علائم نگارشی چیست؟ این علائم امکان درک بهتر گوگل از ارتباط کلمات با یکدیگر و همچنین معنای جمله را فراهم می کند.

اگر قصد شروع یادگیری کامل سئو رو دارین مقاله ” آموزش سئو وردپرس” که توی وب سایتمون به صورت کاملا رایگان قرارداده شده حتما مطالعه کنید. اگر هم کلا نمیدونید که سئو چیه میتونین از مقاله “سئو چیست؟ به زبان ساده!” شروع کنید.

تأثیر علائم نگارشی بر سئو و مفهوم کلمات و جملات

به منظور انتقال مفاهیم مربوط به تأثیر علائم نگارشی بر سئو بهتر است به ارائه چندین مثال ساده در این زمینه بپردازیم. با توجه به مثال ذکر شده در بالا، در صورتی که کلمه وحشی در کنار عبارت شیر قرار گیرد، معنی حیوان را به آن می دهد. در صورت استفاده از این ترکیب درون یک جمله، کلمات دیگر نیز بر مفهوم آن اثر خواهند گذاشت.

مثلاً در صورتی که از این ترکیب در جملاتی مانند در “صف خرید شیر وحشی بازی در نیاوریم” استفاده شود، کلمه خرید، مفهوم خوراکی به شیر می دهد و در نتیجه ترجمه صحیحی از جانب گوگل به جهت پیچیده بودن جمله و عامیانه بودن آن صورت نگرفته است. حال در صورت استفاده از ویرگول یعنی “در صف خرید شیر، وحشی بازی در نیاریم” مفهوم جمله به درستی توسط گوگل قابل تشخیص است.

بنابراین می توان گفت در برخی مواقع اگر جایگاه ویرگول را در جمله تغییر دهیم، مفهوم آن عوض می شود و امکان درک تفاوت آن برای گوگل به درستی وجود ندارد.

البته لازم به ذکر است که استفاده نکردن از علائم نگارشی، همواره مفهوم جمله را تغییر نخواهد داد. در صورت استاندارد بودن ساختار جمله، گوگل می تواند مفهوم اصلی جمله را درک کرده و خودش به افزودن علائم نگارشی لازم به آن بپردازد.
معمولا در بعضی از جملات، وجود ویرگول هیچ تغییری در معنای جمله ایجاد نمی کند. به هر حال رضایت کاربران هنگام خواندن مطالب و درک مفهوم جملات بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا اگر متن برای کاربر خوانا نباشد، محتوای ما از نظر کیفیت از امتیاز بسیار پایینی برخوردار است.

طبق آنچه که در این مقاله بیان نمودیم، حتماً به اهمیت و تاثیر علائم نگارشی بر سئو و تولید محتوا پی برده اید. در واقع جهت استفاده درست از علائم نگارشی لازم است تا کاربرد هر کدام را به خوبی بدانیم که در ادامه مطلب به ذکر آنها می ‌پردازیم.

نمونه‌ای از تاثیر رعایت علائم نگارشی بر درک گوگل از محتوا
نمونه‌ای از تاثیر رعایت علائم نگارشی بر درک گوگل از محتوا

با اضافه کردن ویرگول (،) در جای مناسب، مفهوم این جمله به صورت دقیق برای گوگل مشخص می‌شود.

معرفی انواع علائم ‌نگارشی و کاربرد آنها در تولید محتوا

باید بدانید که علائم نگارشی در زبان فارسی با زبان های دیگر تفاوت زیادی ندارد. در حقیقت تمامی علائم و کاربرد آنها یک مبحث تخصصی در زمینه تولید محتوا می باشند که باید به آن دقت نمود. از پرکاربردترین و مهمترین علائم نگارشی در محتوا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نقطه

یکی از متداول ترین علائم نگارشی در تولید محتوا، استفاده از نقطه در آخر جملات می باشد. همانطور که می دانید، همیشه نقطه در پایان جمله قرار می گیرد که تمام کننده آن است و مفهومی کامل و مستقل را ارائه می نماید. البته جملاتی هستند که با علامت تعجب و علامت سوال تمام می ‌شوند که در این صورت دیگر نیازی به حضور نقطه در انتهای جمله نیست.

ویرگول

در واقع ویرگول باعث ایجاد ارتباط معنایی تنگاتنگی بین دو مفهوم وابسته می شود و استفاده از آن به مفهومی تر نمودن جملات مرتبط، کمک شایانی می‌ کند. همچنین یک مکث کوتاهی را در بین عبارات و حتی در ذهن مخاطب به وجود می ‌آورد که قدرت درک و خوانایی محتوا را برای کاربر افزایش می دهد.

نقطه ویرگول

استفاده از نقطه ویرگول سبب ارتباط معنایی میان دو جمله کاملا مستقل می گردد. از این علامت نگارشی جهت تاکید بیشتر بر روی یک مفهوم خاص و توضیحات جامع در رابطه با آن بهره می ‌گیرند.

دو نقطه

معمولاً کاربرد دو نقطه در ارتباط معنایی بین چند مفهوم وابسته و یک مفهوم مستقل می باشد که تقریباً شبیه کاربرد نقطه ویرگول در جمله است، با این تفاوت که علامت نگارشی دو نقطه با مفاهیم بعدی متن می ‌تواند ارتباط به وجود آورد. همچنین از دو نقطه جهت نتیجه گیری و نقل قول در محتوا نیز استفاده می شود.

در این خصوص برای درک بهتر شما، مثالی را مطرح می نماییم:

برای استراتژی محتوا باید به چند مورد مهم توجه کنیم: وضعیت رقبا، تحقیق و اهمیت کلمات کلیدی، پرسونای مخاطب و طراحی سایت با ساختار درست و اصولی.

در این مثال، به معرفی مفاهیم مرتبط به هم با استفاده از ویرگول پرداختیم و با علامت نگارشی دو نقطه، یک ارتباط معنایی را با جمله اول به وجود آوردیم.

مطالعه پیشنهادی: تاثیر کلمات کلیدی طولانی در سئو چیست؟

حرف آخر، نادیده گرفتن گوگل و الگوریتم هایش

هدف کلی برای کسب یک جایگاه مناسب در نتایج جستجو، جذب مخاطبین و تبدیل آنها به مشتری وفادار می باشد. در حقیقت علائم ‌نگارشی تاثیر زیادی بر کیفیت محتوای تولید شده از دید گوگل ندارد و موجب بهبود سئو نیز نمی ‌شود. یعنی باید تصور کنید که دارای هیچ تاثیر مثبتی در گوگل نیست. اما برای کاربر چگونه می باشد؟

به طور کلی پاسخ به پرسش های زیر می تواند نقش به سزایی در تصمیم گیری شما در این مورد داشته باشد:

1. تاثیر علائم نگارشی بر سئو و درک بهتر مفاهیم و رضایت مخاطب در چه حد می باشد؟
2. آیا تولید محتوا با اشتباهات نگارشی و غلط های املایی، اعتماد مشتری را جذب می نماید؟
3. مدت زمان لازم جهت رعایت تمامی اصول نگارشی در محتوا و انجام آن چقدر می باشد؟
4. از آنجا که امروزه خوانا بودن محتوا از فاکتور های اصلی گوگل نمی باشد، آیا در آینده نیز همینطور است؟

بهتر است به این پرسش ها با دقت هر چه بیشتر بیندیشید تا تاثیر علائم نگارشی در سئو و کسب جایگاه نتایج جستجو و همچنین رضایت کاربران را بهتر و بیشتر درک نمایید.

مقاله پیشنهادی: تاثیر نیم فاصله در سئو چیست؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *