این مقاله اطلاعات جامعی در مورد زمان استفاده کردن و استفاده نکردن از ابزار Google Disavow گوگل به شما ارائه می‌دهد. به همچنین نکاتی در مورد آموزش Disavow، جایگاه این ابزار در سئو کردن در سال 2021 و البته در مورد چرایی “بی فایده” انگاشتن آن نیز بیان خواهد شد.

در ابتدا بیایید نگاهی به گذشته بیندازیم. ابزار Disavow که از آن در اواخر سال 2012 رونمایی شد با ابزاری که امروزه از آن استفاده میکنیم، بسیار متفاوت بود، در نتیجه امروزه آموزش Disavow برای شمایی که پیوسته با سایت ها سر و کار دارید، امری ضروری است. آپدیت لینک – اسپم پنگوئن (Penguin) بسیار جدید بود و اقدامات دستی بسیار رایج بودند. از آنجایی که در سال های 2013 و 2014 برای یک آژانس سئو کار میکردم یادم است که این ابزار نوعی تجارت جدید بود – سایت هایی که برای ایجاد لینک با آژانس های کمتر معتبر همکاری میکردند، از طرف گوگل اخطار گرفته و بخشی و یا کل سایت آنها از نتایج جستجو حذف میشد.

ایشان برای حل این مشکل به ما مراجعه میکردند، ما لینک های مشکل دار آنها را بررسی میکردیم، روی فایل های Disavow کار میکردیم، در مواردی آنها را کم و زیاد میکردیم و سپس با کارمندان گوگل از طریق Google Search Console و یا Webmaster Tools ارتباط می‌گرفتیم.

آنچه در مقایسه با امروز متفاوت بود این بود که به طور کلی، اگر به دلیل تاکتیک های ایجاد پیوند جریمه شده بودید، صریحا به شما گفته میشد و مفاهیم تاکتیکی آن کاملا واضح بوده و شامل استفاده از ابزار Disavow بود.

اما اقدامات دستی امروزه بسیار نادر است. اگر ترافیک شما کاهش پیدا کند، هیچ راهی وجود ندارد که بفهمید آیا مشکل از لینک های شماست و یا جای دیگر. ممکن است بدون هیچ اقدامی از طرف شما و صرفا با Core Update بعدی ترافیک شما دوباره بالا برود؛ بنده بارها شاهد این اتفاق بوده ام. سایت خبری بریتانیایی The Daily Mail انقدر از این اتفاق شگفت زده بود که به خاطر آن از گوگل شکایت کرد.

به شما توصیه میکنیم به صفحه نرخ بودجه خزش گوگل چیست؟ + راهنمای بهینه سازی (تصویری) مراجعه کنید تا با نکات بهینه سازی نرخ خزش گوگل آشنا شوید.

حالا که دیدی کلی از Disavow دارید، نظرتان در مورد آموزش Disavow چیست؟

Disavow notepad

Disavow notepad

ابزار گوگل: آیا ابزار Disavow در سال 2021 هنوز هم کاربردی است؟

کاهش ترافیک

اگر ترافیک شما به طور ناگهانی کاهش پیدا کند و نتوانید اقدامات دستی انجام دهید، بهتر است به سراغ سایت های آموزش Disavow و البته ابزار Disavow بروید؟

پاسخ گوگل به این سوال خیر است. در سال 2020، Marie Haynes از John Mueller سوال کرد که آیا میشود فردی بدون انجام اقدامات دستی و فقط با استفاده از ابزار Disavow ترافیک خود را افزایش دهد؟ (این یعنی یک پیام واضح در Google Search Console) John Mueller پاسخ داد که این مورد کاملا نادر است و اگر کسی از مزایای Disavow روی سایت خود بهره گرفت باید آن را نوعی ارتباط با موارد دیگر در نظر بگیرد و نه فقط ناشی از Disavow کردن.

این امر بر اساس توصیه های قبلی گوگل است، مبنی بر اینکه الگوریتم های آن اکنون به اندازه کافی هوشمند هستند که بیش از آنکه نیاز به اقدامات مجازاتی داشته باشند، فقط لینک های بد را نادیده میگیرند.

البته که اگر ترافیک شما کاهش پیدا کند شما دست به هر اقدامی میزنید تا دوباره آن را افزایش دهید، نه؟ یک اقدام مهم بررسی بک لینک ها و مشکوک بودن آنهاست. قطعا همه تعدادی لینک بد دارند اما آیا سایت شما به آنها وابسته است؟ آیا بسیاری از آنها به تازگی ایجاد شده اند؟ Spam Score نرم افزار Moz معیاری عالی برای بررسی این مورد است.

اگر پس از بررسی لینک ها متوجه شدید که کاهش ترافیک تقصیر خودتان بوده است، شاید بتوانید با استفاده از سایت های آموزش Disavow و فایل Disavow مشکل را حل کنید. اما به یاد داشته باشید که: اگر لینک های مشکل دار برای سایت شما مهم بوده اند، شما باید آنها را با برخی لینک های سالم جایگزین کنید.

Disavow فعال

اگر وضعیت ترافیک شما خوب است اما شما در مورد وضعیت کلی سایت نگران بودید چه؟ آیا فکر میکنید که ممکن است در آینده ای نزدیک مشکلی پیش بیاید؟ آیا فکر میکنید که کسی از قصد روی سایت شما لینک های مشکل دار میسازد و یا شاید بدون علت خاصی قصد تخریب سایت شما را دارد؟

در این موارد، میتوانید از Disavow فعال به عنوان معیاری برای “پیشگیری پیش از درمان” استفاده کنید. البته که باید با دقت کار کنید و مطالبی در مورد آموزش Disavow مطالعه کنید، زیرا ممکن است فعالیت شما به جای پیش رفتن در جهت مثبت، به تخریب هر چه بیشتر سایت منتهی شود.

آموزش Disavow: کدام لینک ها نیازمند Disavow شدن هستند؟

من در این مقاله خیلی به این موضوع نمیپردازم اما شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ی “کدام لینک ها مناسب Disavow شدن هستند؟” مراجعه کنید.

مراحل Disavow کردن شامل گام های زیر است:

  1. از Spam Score برای کم کردن تعداد لینک هایی که به نظرتان مشکوک هستند، استفاده کنید.
  2. از Excel، Google Sheets و یا برنامه های مشابه برای بررسی دستی لینک ها استفاده کنید (اگر سایتی چندین بار به شما پیوست داده است، فقط نیاز است نگاهی اجمالی به آن بیندازید تا ایده ی کلی دستتان بیاید). در این مرحله لینک هایی که فالو نشده اند، تاریخ انقضای آنها گذشته است، خطای 404 دارند، و یا دیگر فعال نیستند را از لیست خارج کنید.
  3. لینک هایی که پیدا کرده اید را بررسی کنید و در مورد اهداف نویسنده ی آنها فکر کنید. اگر نمیتوانید دلیل دیگری غیر از انگیزه ی مالی یا به خطر افتادن امنیت سایت تصور کنید، بهتر است این لینک را حذف کنید. اگر تمام لینک های مربوط به آن دامنه به این شکل هستند، بهتر است دامنه را Disavow کنید.
Links that require non-acceptance

Links that require non-acceptance

چگونه فایل های Disavow را بررسی کنید؟

تا زمانی که به Google Search Console دسترسی داشته باشید میتوانید این فایل ها را دانلود کنید. بهتر است به این فایل نگاهی بیندازید؛ اغلب سایت ها فایل Disavow حاوی اطلاعاتی در مورد دلایل و زمان اضافه شدن لینک ها دارند.

شما میتوانید ابزار را بررسی کرده و از منوی کشویی، سایت خود را پیدا کنید. توجه داشته باشید که ابزار Disavow قدیمی است، بنابراین از خصوصیات دامنه پشتیبانی نمیکند. در عوض، باید پیشوندها را بررسی کنید (برای مثال، به جای pardisansystem.com باید https://www.pardisansystem.com را جستجو کنید). به احتمال زیاد هر فایل Disavow قدیمی به جای HTTPS در HTTP آپلود شده است، بنابراین باید مطمئن شوید که خصوصیات HTTP: // و HTTP: // WWW شما تایید شوند.

Check Disavow files

Check Disavow files

آیا میتوانم لینک ها را از فایل Disavow حذف کنم؟

اگر در فایل Disavow چند دامنه پیدا کنید که مطمئن هستید نباید آنجا باشند چه؟ چندین بار برای من پیش آمده که یک فایل Disavow قدیمی پیدا کرده ام که برخی از بهترین و سالم ترین لینک های سایت را Disavow کرده است. در برخی موارد دیده ام که سایت ها خودشان این کار را انجام داده اند.

گاهی خودم خطاها را برطرف کرده و اما هیچ بازخورد مثبتی از این کار ندیده ام. اینگونه، موارد زیر درست خواهند بود:

  1. گوگل همگی فایل های Disavow را نادیده میگیرد.

یا

    2. زمانی که لینکی Disavow شد دیگر نمیتوان آن را بازگرداند.

یا

    3. گوگل ورودی های اشتباه را نادیده میگیرد.

و یا

    4. این سایتها به هیچ وجه قادر به استفاده از لینک های بیشتر نبودند.

این توییت John Mueller در سال 2019، مورد دوم را رد کرده و بیان میکند که مورد اول نیز صحیح نیست.

اگر شما چیزی را از فایل Disavow پاک کنید و دوباره آن را آپلود کنید، آن دیگر Disavow نمیشود و باید به درستی کار کند. — 🍌 John 🍌 (@JohnMu) August 13, 2019

شک من، با توجه به آشنایی من با مواردی که در بالا ذکر کردم، ترکیبی از موارد 3 و 4 است. به طور کلی اینها سایت هایی نبودند که در مقایسه با موارد مشابه خود بی اعتبار باشند (کاملا برعکس)، اما به نظر من Disavow کردن نتیجه ی خاصی ندارد. دو سایت که این کار را انجام دادند فقط از بین رفتند و مشخص شد که Disavow کردن نتیجه ی مثبتی نداشته است.

پس در آخر میتوان گفت که، بله شما میتوانید از فایل Disavow لینکی را پاک کنید.

آموزش Disavow: چگونه میتوانم فایل Disavow بسازم؟

فایل Disavow یک فایل متنی (.txt و یا .cvs) است. هر خط از متن باید یکی از موارد زیر باشد:

یک لینک Disavow شده: برای مثال https://example.com/dodgy

یک دامنه ی Disavow شده (یعنی تمامی لینک های این دامنه از بین رفته باشند) : برای مثال domain:example.com

یک کامنت (که ممکن است گوگل آن را نادیده بگیرد اما از نظر همکاران شما برای آینده مفید باشد): برای مثال #New disavows 2021-02-01

در تصویر زیر صورت کلی مشخص است:

فایل متنی

چندین نکته ی مهم در مورد آموزش Disavow در ادامه آمده اند:

شما میتوانید ساب دامنه ها را Disavow کنید

برای مثال: domain:blog.example.com

اگر شما از سایت های بلاگ اسپات لینک دارید، این گزینه کاملا به کارتان می آید (برای مثال dodgyblog.blogspot.com)، البته که لازم نیست تمامی سایت های بلاگ اسپات، حتی اگر تمامی آنها از یک دامنه استفاده کنید را Disavow کنید. (blogspot.com)

فایل Disavow باید یا UTF-8 باشد و یا ASCII 7 بیتی

اگر قصد کردید فایل خود را با استفاده از Notepad بسازید، باید مراحل را طی کرده و در آخر در بخش Save As طبق تصویر زیر عمل کنید:

Save Disavow

Save Disavow

حداکثر حجم فایل 2 مگابایت و یا 100 هزار خط است

پیشتر حرفه ای های گوگل بیان میکنند که حداکثر تعداد خطوط باید 10هزار خط باشد اما به تازگی سایت رسمی گوگل تعداد خطوط مجاز را  100هزار بیان کرده است.

آموزش Disavow: چگونه یک فایل Disavow را ثبت کنم؟

1. به سراغ ابزار بروید. در حال حاضر نمیتوان از طریق Google Search Console به ابزار Disavow دست پیدا کرد. درعوض، باید به https://search.google.com/search-console/disavow-links بروید.

2. سایتی را که می خواهید لینک ها برای آن Disavow شود، انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که باید در ویژگی پیشوند مربوطه تایید شوید (به عنوان مثال https://pardisansystem.com، زیرا این نسخه ی ایندکس شده ی این سایت است – نه http://pardisansystem.com ، https: //www.pardisansystem.com و غیره)

3. فایل Disavow خود را آپلود کنید. بسته به اینکه آیا قبلا یک فایل Disavow داشته اید و یا خیر، یک دکمه که روی آن نوشته: “آپلود لیست Disavow” و یا “جایگزینی” به شما نمایش داده خواهد شد. اگر مورد دوم بود، حتما نسخه ای از نسخه ی قدیمی را به عنوان نسخه ی پشتیبان نگه دارید!

Upload Disavow file

Upload Disavow file

استفاده از ابزار Disavow پس از ان تقال دامنه

از نظر تئوری، فقط باید دامنه ی مورد نظر جدید را Disavow کنید – دیگر نیازی به بازگشت و به روز رسانی فایل های Disavow شده در ورژن قدیمی که اکنون به نسخه متعارف فعلی رسیده اند، نیست.

برای مثال، نیازی نیست که Moz فایل های Disavow را روی موارد زیر آپدیت کند:

  • http://moz.com
  • http://seomoz.org

این یعنی اگر شما در حال حاضر یک فایل Disavow دارید که از آن راضی هستید، و شما برای تغییر مکان برنامه دارید، بهتر است آن را با خود بیاورید و بار دیگر در محل جدید آپلود کنید.

ریسک ها و مزایا

مشکل ابزار Disavow این است که شما نمیدانید کدام یک از لینک های شما بیش از اینکه سود داشته باشد ضرر دارد – البته در صورت وجود چنین لینک هایی.

بعلاوه، اگر شما در واقع در ساختن لینک های ساختگی نامناسب دست دارید، به احتمال زیاد یک فایل Disavow وجود خواهد داشت که به گوگل در بد نشان دادن لینک های شما کمک کند و اینگونه موفقیت شما در پروژه های بعدی نیز سخت خواهد شد.

در ضمن، مزایای آن نامشخص، ثبت نشده و تقریبا برای آزمایش غیرممکن است. من در چند سال گذشته در سایت هایی کار کرده ام که لینک هایی را Disavow کرده و سپس موفق شده اند، اما این نوع فعالیت سئو بدون هیچ فعالیت دیگری امکان پذیر نیست – به روزرسانی های متعدد Core، تغییرات رقبا، ابتکارات مارکتینگ آفلاین و محتوای جدید همگی موثر هستند.

به طور کلی، توصیه ی من این است که از ابزار Disavow به میزان کم و با احتیاط استفاده کنید. اگر لینک هایی دارید که مطمئن هستید که برای شما هیچ فایده ای ندارند، با Disavow کردن آنها ذهن خود را آرام کنید.

منبع: https://moz.com/blog/when-to-disavow-links

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.