آیا تا بحال نام سئوی محلی یا LOCAL SEO به گوشتان خورده است. اگر یک کسب و کار اینترنتی دارید، یا به دنبال فرصتی برای کسب درآمد از طریق اینترنت هستید، باید به صورت کاملا آگاهانه مشتریان خود را پیدا کنید. شاید این موضوع در ابتدا کمی عجیب باشد، که فردی بخواهد از میان میلیون‌ها مخاطب از سرتاسر جهان، مشتریانی را دقیقا متناسب با هدف خود پیدا کند. در گذشته که اغلب کسب و کار‌ها به تازگی وارد فضای وب شده بودند، پیاده سازی این کار مشکل بود، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، با تکنیک‌ها و ابزار‌هایی روبه‌رو هستیم که فعالیت در این فضا را برای ما آسان‌تر کرده‌اند. یکی از این تکنیک‌ها لوکال سئو یا همان سئوی محلی است که در این مطلب می‌خواهیم به طور کامل در مورد آن و تاثیری که روی افزایش فروش می‌گذارد، صحبت کرده و به سوالاتی که ممکن است ذهن شما را مشغول کند، پاسخ دهیم.

سئو محلی یا لوکال سئو چیست؟

به طور قطع لوکال سئو یکی از روش‌های موثر در افزایش مشتریان و رشد کسب و کار شماست. اما چرا با اطمینان از این تکنیک صحبت می‌شود؟

می‌خواهم این موضوع را با یک مثال ساده برای شما روشن‌تر کنیم:

فرص کنید شما خدمات سئو و طراحی سایت را به کاربرانتان ارائه می‌دهید. این خدمات تنها به مشتریانی اختصاص می‌یابد که در داخل تهران هستند و عملا فردی که در شهر دیگری سکونت دارد، نمی‎‌تواند از آنها استفاده کند و حتی اگر وارد وبسایت شما شود نیز به سرعت آن را ترک خواهد کرد. نتیجه این فرایند دریافت امتیاز منفی از سمت گوگل است. در این مواقع شما می‌توانید تا حد زیادی با استفاده از سئوی محلی این امتیازات منفی را از خود دور کنید. سئوی محلی باعث می‌شود تا وبسایت شما دقیقا به افرادی نشان داده شود که در داخل تهران هستند.

تکنیک لوکال سئو باعث افزایش شانس دیده شدن شما توسط کاربران هدف شده و در نتیجه نرخ کلیک و در نهایت فروش شما را افزایش می‌دهد.

چرا سئو محلی ضرورت هر وبسایتی است؟

حال که با سئوی محلی آشنا شدیم، بهتر است دلایل اهمیت آن را نیز در وب سایت‌ها بررسی کنیم.
آماری که اکنون در دسترس است نشان می‌دهد، اغلب افرادی که جستجوی محلی انجام می‌دهند، دقیقا همان مشتریانی هستند که به محض وارد شدن به یک وبسایت از آن خرید یا به آدرس آن مراجعه می‌کنند. به عنوان مثال فردی که به دنبال نزدیکترین داروخانه به منطقه زندگی خود است، با جستجوی داروخانه در گوگل، به سراغ اولین آدرسی می‌رود که در نتایج گوگل دیده است. این نتایج نشان داده شده، حاصل استفاده از لوکال سئو در آنهاست.

شرکت‌های طراحی سایت در شهرک ولیعصر
شرکت‌های طراحی سایت در شهرک ولیعصر

ارتباط مستقیم سئو محلی و افزایش ورودی گوگل در چیست؟

برای درک بهتر این موضوع بهتر است خودتان را به جای کاربران قرار دهید. اگر در شهر تهران سکونت داشته باشید، مطمئنا به سراغ یک فروشگاه لباس در شهر مشهد نخواهید رفت. بنابراین در زمان جستجوی فروشگاه لباسی که در ذهنتان است، به سراغ وبسایت‌هایی می‌روید که در تهران قرار گرفته‌اند. این موضوع به خوبی ارتباط سئوی محلی و افزایش ورودی کاربران در گوگل را نشان می‌دهد. بهبود سئوی محلی در یک وبسایت ارتباط مستقیم با نرخ تبدیل کاربران دارد.

نمایش شرکت پردیسان سیستم در نتایج سئو محلی
نمایش شرکت پردیسان سیستم در نتایج سئو محلی

7 قدم برای بهبود سئو محلی وب سایت!

کسب و کار من در گوگل

استفاده از کسب و کار من در گوگل باعث می‌شود تا ارتباط شما با مشتریانتانتان حفظ شود. برای آنکه بتوانید از این قابلیت استفاده کنید. کافی است به سراغ گوگل بروید. اگر دقت کنید گزینه‌ای به نام کسب و کار من در گوگل وجود دارد که به شما اجازه وارد کردن اطلاعات مربوط به وبسایتتان را می‌دهد. البته پس از ورود اطلاعات باید به مدت یک تا دو هفته صبر کنید تا این اطلاعات از طریق کوگل تایید شود. این کار در سئوی محلی وبسایت شما تاثیر زیادی دارد.

قرار دادن نقشه گوگل در وبسایت

شما می‌توانید با همین راهکار ساده به راحتی سئوی محلی وب سایت خود را بهبود ببخشید. نقشه گوگل را در قسمتی از وبسایت خود که معمولا در بخش تماس با ما یا در قسمت‌های پایینی صفحه است، قرار دهید. اگر یک وبسایت فروشگاهی آنلاین هستید، بهتر است این نقشه با آدرس موجود در‌ ای‌نماد شما یکسان باشد تا باعث جلب اعتماد کاربرانتان شود.

استفاده از تگ‌های گوگل برای نشان دادن موقعیت کسب و کار

با استفاده از تگ‌های موجود در گوگل، وبسایتتان را در معرض دید کاربرانتان قرار دهید. ابزار‌های آنلاینی وجود دارند که در پیدا کردن تگ‌های موثر برای وبسایتتان به شما کمک می‌کنند.
تگ‌هایی که شما در وبسایتتان قرار می‌دهید، باعث می‌شود که موقعیت کسب و کار شما، توسط کاربران در گوگل سریعتر پیدا شود.

ارسال درخواست اسنیپت‌های مرتبط با کسب و کار شما

گوگل به کمک اسنیپت‌ها درون وبسایت شما، می‌تواند محتوای آن را بهتر درک کند. با استفاده از این اسنیپت‌ها، ویسایت شما در نتایج گوگل به کاربران هدفمند نشان داده می‌شود.

ایجاد صفحه‌ای جدا برای موقعیت‌های مختلف کسب و کار

اگر کسب و کار شما تنها یک شعبه دارد برای همان شعبه یک صفحه ایجاد کنید. اما در صورتی که دارای شعب مختلفی هستید، برای بهبود محتوای محلی خود باید حتما برای هر شعبه یک صفحه جداگانه در نظر بگیرید. هر کدام از این صفحات باید محتوایی جداگانه برای اساس الگوریتم‌های گوگل داشته باشد.

ثبت وبسایت در دایرکتوری محلی

تعداد زیادی دایرکتوری‌های محلی برای ثبت کردن کسب و کار‌های مختلف در دسترس هستند و با استفاده از آن‌ها شما می‌توانید کسب و کار خود را معرفی و در نتایج گوگل نمایش دهید.

استفاده از نظرات کاربران

شما می‌توانید از نظرات مشتریان محلی خود در مورد محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید، استفاده کنید. این کار علاوه بر بهبود سئوی محلی، باعث تکرار کلمات کلیدی مورد نظر شما در صفحه‌تان نیز خواهد شد.

استفاده از کلمات کلیدی در سئوی محلی چه اهمیتی دارد؟

کاریری که به دنبال جستجوی عبارت خاصی مربوط به محل سکونت خود می‌گردد، مطمئنا با پیدا کردن اولین فروشگاه یا اولین وبسایتی که در آن محل وجود دارد، روی آن کلیک کرده و از آن خرید یا از خدماتش استفاده می‌کند. به همین دلیل شما باید از کلمات کلیدی مرتبطی که این کاربران ممکن است، جستجو کنند، در وبسایتتان استفاده کنید. به عنوان مثال “فروشگاه لباس بچه در تهران” یا “خدمات طراحی سایت در تهران”…
بنابراین یکی از فاکتورهایی که در سئوی محلی تاثیر می‌گذارد، استفاده از کلمات کلیدی است. البته محتوای وبسایت شما نیز باید کاملا مرتبط با کلمات کلیدی محلی باشد که انتخاب می‌کنید.

مطالعه پیشنهادی: بهترین موتور جستجوگر ایرانی کدام است؟

محتوای خوب چه تاثیری در سئوی محلی دارد؟

یکی دیگر از سوالاتی که همیشه در ذهن افراد مختلف مطرح است، نقش محتوا در لوکال سئو است. البته اهمیت محتوا در سئوی وبسایت‌های مختلف بر همگان کاملا روشن است. اما  برای آنکه بتوانید از لوکال سئو در وبسایت خود استفاده کنید، باید به ویژگی‌های سئوی محلی نیز توجه کنید.
محتوای محلی مناسب باید، باید متناسب با کسب و کار شما بوده و از کیفیت بالایی برخوردار باشد. منظور از کیفیت، طولانی بودن آن محتوا نیست، بلکه کاربرپسند بودن آن است.
زمانی که کاریر محلی وارد وبسایت شما می‌شود باید محتوای شما به گونه‌ای متناسب با نیاز و محل سکونت او باشد که زمان بیشتری را به مطالعه آن اختصاص دهد.

مقاله پیشنهادی: تاثیر تولید محتوا در سئو

سئوی محلی در وردپرس چگونه انجام می‌شود؟

وردپرس یکی از پرطرفدارترین پلتفرم‌ها برای طراحی وب سایت است. این سیستم مدیریت محتوا، دارای افزونه‌هایی است که می‌توان از آن برای سئو وب سایت استفاده کرد.
افزونه‌های یواست و رنک مث، متداول‌ترین افزونه سئو در وردپرس است. در این افزونه، پلاگین سئوی محلی که موضوع اصلی مقاله ماست نیز دیده می‌شود. بنابراین کار برای شما بسیار آسان است. پلاگین سئوی محلی در این افزونه نیازمند پرداخت هزینه است.
سئوی محلی توسط افزونه Yoast و افزونه RankMath، آدرس سایت، ساعت کاری و یابنده فروشگاه را نمایش می‌دهد. همچنین از کسب و کار‌هایی که دارای چندسن شعبه هستند نیز پشتیبانی می‌کند. البته این تنها برخی از ویژگی‌های این پلاگین است و امکانات دیگری نیز در آن وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان به راحتی یک وبسایت را از نظر سئوی محلی بهینه کرد.

مقاله پیشنهادی: مقایسه 2 افزونه سئو وردپرس Yoast SEO و Rank Math! کدام یک بهتر است؟
شاید این امکانات را بتوانید به صورت دستی نیز انجام دهید، اما انجام آن کمی زمانبر است و این پلاگین این کار را برای شما آسان‌تر می‌کند.

تنظیمات سئو محلی در افزونه سئو رنک مث
تنظیمات سئو محلی در افزونه سئو رنک مث

سخن پایانی

همانطور که در بالا عنوان شد، سئوی محلی تا حد زیادی می‌تواند روی افزایش فروش تاثیر بگذارد. بنابراین استفاده از آن در وبسایت شما به خصوص در زمان‌هایی که کمپین‌های تبلیغاتی ایجاد کرده‌اید، بسیار مهم و تاثیرگذار است. احتمالا فاکتورهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند باعث بهبود سئوی محلی یک وب سایت شوند، اما مواردی که عنوان شد، جزو اصلی‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 14 =